Trumpova kolesarska dirka, ki bi morala postati ameriški Tour de France #video

Pobuda za organizacijo etapne kolesarske dirke v ZDA se je porodila leta 1987 Johnu Teshu, priljubljeni ameriški pianist in skladatelj ter televizijski in radijski voditelj.

Nekdanji športni novinar, danes pianist in voditelj John Tesh je bil glavni pobudnik organizacije kolesarske dirke v ZDA, ki naj bi postala največje tekmovanje na Tour de France:

Tesh je tisto leto spremljal dogajanje na Dirki po Franciji kot mlad športni novinar ameriške televizije CBS.

Podjetni Američan je prišel na idejo, da bi organiziral podobno kolesarsko dirko, kot jo navdihuje v Franciji, v ZDA, kjer je bil teren primeren za takšno pobudo, kot je bil uspeh Grega Le Monda na Touru (leta 1986 je postal prvi Američan, ki je zmagal na Touru) je bilo med Američani veliko zanimanja za kolesarjenje.

Po prihodu iz Francije je Tesh predstavil predlog Billy Packer, podjetnik in košarkarski komentator na televiziji CBS.

Trump pripravljen na finančno naložbo v dirko

Ta je hitro “ujel žogo” in se lotil rekrutiranja sponzorjev za podporo kolesarski dirki. Idejo je predstavil lastnikom igralnic v Atlantic Cityju. Ideja se jim je zdela privlačna, a na finančno naložbo niso bili pripravljeni. Vse dokler Packer ideje ni predstavil Trumpu, ki je bil pripravljen dirko izdatno podpreti.

Kdo je predlagal ime Tour de Trump?

Ime dirke Tour de Trump Packer je predlagal, a Trump sprva nad idejo ni bil preveč navdušen. Trump je maja 1989 na začetku prve faze dirke Trump osvežil spomine na njun pogovor na to temo.

“Ko mi je Packer predlagal ime, sem skoraj padel s stola. Vprašal sem ga: Ali se hecate? Če se bomo, nas bodo mediji linčali. Zagotovo se hecate.”

Kakorkoli že, Trump si je po 20 sekundah premislil in se strinjal s to idejo. Ime dirke naj bi mu prineslo veliko komercialne vrednosti.

Cilji: ameriško tekmovanje Tour de France

Ker Packer ni imel izkušenj s kolesarjenjem ali organiziranjem kolesarskih dirk, se je združil z ameriškim olimpijcem, drsalcem, članom Ameriškega olimpijskega komiteja in izvršnim direktorjem Ameriške kolesarske zveze. Mikom plantom.

READ  Po Dončićevih besedah ​​se Harden tudi draži

Skupaj naj bi prevzeli tehnično plat organizacije dirke, ki naj bi postala največji ameriški kolesarski dogodek in največji tekmec Tour de France.

Desetdnevni Tour de Trump je prvič dirkal maja 1989. Foto: Donald West / Wikipedia

Težave pred prvo izvedbo

A stvari so se na začetku zapletle. Bolje rečeno pred začetkom. Prva težava je bila pretirana podobnost z imenom že obstoječe rase.

Tour de Trump je preveč spominjal na Tour de Rump, lokalno kolesarsko dirko v Aspenu v Koloradu, ki je bila na koledarju leto pred Trumpom. Organizatorji dirke Rump so se na precej vzvišeno pismo Trumpovih odvetnikov, naj hitro spremenijo ime, da bi se izognili težavam, ravnodušno, a precej pogumno, odzvali z naslednjimi besedami: Smo majhna, lokalna rasa, pustite nas pri miru.

Mimogrede, dirka obstaja še danes.

Na 1. dirki Tour de Trump je že osem profesionalnih ekip

Tour de Trump je luč sveta ugledal 5. maja 1989, lepo postavljen med turnejo po Italiji in turnejo po Franciji.

Najbolj znano ime na krstnem nastopu Tour de Trump je bil Greg Le Mond, trikratni zmagovalec Tour de France in eden največjih ameriških kolesarjev vseh časov.

Imel je deset etap v skupni dolžini 1.347 kilometrov in je vodil čez pet vzhodnoameriških zveznih držav.

Začetek prve etape je bil v Albanyju, cilj pa pred Trumpovo igralnico v Atlantic Cityju.

Dirke se je udeležilo osem poklicnih in 11 amaterskih ekip, med njimi tudi ekipa Sauna Diana, ki jo je sponzorirala nizozemska javna hiša, kar je v ameriški javnosti vzbudilo precejšnje ogorčenje.

Tekmovanja se je udeležil tudi slavni LeMond, ki se je takrat vračal po poškodbi, in Andrew Hampsten, zmagovalec dirke Tour de Italy (1988) in najboljši mladi kolesar na francoski turneji (1986), med vidnejšimi ekipami pa so Lotto, Panasonic, PDM, na štartu pa so bili tudi kolesarji sovjetske reprezentance .

READ  Razigrani Liverpool je poskrbel, da je v Bergamu odmevala petarda

Dodaten motivator za njihov nastop je bil dokaj visok nagradni sklad (250.000 USD in dodatnih 50.000 USD za zmagovalca), ki bi se lahko pomeril s tistim na Touru.

Namesto navijačev na poti protestniki

Dirka je hitro postala pomemben kolesarski dogodek v ZDA, a videz Trumpa je postajal vse večji problem.

Že ob koncu 1. etape prve dirke so bili ponekod namesto kolesarskih navdušencev Trumpovi nasprotniki in skandirali transparente z napisanimi geslikot so Fight Trumpism, Die Yuppie $ cum in The Art of Negotiation – The Richer so še bogatejši (The Art of the Deal = The Rich Get Richer), ki se norčujejo iz kontroverznega Trumpa.

Ameriški tajkun, danes predsednik ZDA, se je tistega leta soočal s precejšnjimi težavami zaradi neplačevanja davkov in mu celo grozi bankrot. Javnost je bila nad njegovim sumljivim ravnanjem izredno nezadovoljna in je to tudi pokazala s protesti ob progi.

Norvežan iz ameriške ekipe

Norvežan se je v zgodovino zapisal kot zmagovalec prve izdaje Tour de Trump Dag-Otto Lauritzen iz ameriške ekipe 7 Eleven, čeprav bi se lahko odvijala drugače.

Že pred zadnjo etapo, vožnjo na čas, se je zdelo, da bi lahko skupna zmaga pripadla belgijskemu kolesarju. Ericu Vanderaerdenu, ki je v očeh belgijske javnosti v osemdesetih letih prejšnjega stoletja veljal za naslednika legendarnega belgijskega kolesarja Eddyja Merckxa, kot strokovnjak za kronometer pa bi moral nadoknaditi 40 sekund zaostanka za takrat vodilno Norvežanko.

Vanderaerden, zmagovalec štirih etap na prvi Trumpovi dirki, je pogumno zapeljal na progo in slepo sledil motorju organizatorja. Ko je voznik nenadoma zapeljal s tira, mu je sledil Belgijec in ko je opazil, da se je motorist zmotil, posledično pa tudi on, je bilo prepozno. Zmaga je plavala po vodi, Vanderaerden je bil skupno tretji.

READ  UEFA še vedno upa na oboževalce z bizarnim novim urnikom v štirih mesecih na 21. prvenstvu do 20 let na Euru 2021

Pozneje se je govorilo, da gre za sabotažo organizatorja, ki ni želel, da bi zmaga v prvi vožnji dirke pripadla kolesarju, ki ni niti Američan niti član ameriške ekipe. Na koncu je zmagal Norvežan Lauritzen, ki je vozil za ameriško ekipo.

Tour de Trump postane Tour DuPont

Zato se je organizator po dveh sezonah odločil, da se izogne ​​škandalom in slabi volji (Trumpove poslovne in ljubezenske zadeve so dirko vrgle slabo luč in razjezile večinoma kolesarje iz Evrope) in poišče drugega sponzorja.

Dirka je nadaljevala svojo pot naslednjih pet let pod imenom Tour DuPont, kar je tudi ime podjetja, ki je postalo novi glavni sponzor dirke.

Lance Armstrong je na turneji DuPont leta 1993, naslednici dirke Trump, dosegel dve etapi.

Že takrat so se dirke udeležila pomembna kolesarska imena. Potem 22 let Lance Armstrong (Motorola) je bil leta 1993 dvakrat med etapnimi zmagovalci dirke.

Postane najvišje uvrščena dirka zunaj Evrope

Leta 1996 je Mednarodna kolesarska zveza uvrstila dirko na 2,1, kar pomeni, da je Tour DuPont postal najvišje uvrščena dirka zunaj Evrope in prva severnoameriška etapna dirka s takšno kategorizacijo.

Ko se je glavni sponzor leto kasneje zaradi različnih škandalov umaknil z dirke, je bil dokončno zaprt.

Kljub dejstvu, da je bila dirka na svojem prvem nastopu mešana v javnosti in da je bila navijaška podpora veliko manj kot na dirkah v Evropi, je bila dirka pomemben del mozaika ameriške kolesarske zgodovine.

Nekdanji prvi mož ameriške kolesarske zveze Derek Bouchard-Hall je priznal da je močno vplival na priljubljenost kolesarjenja med Američani.