Slovenka Ursa Bogataj brije preteklo tekmovanje – KGET 17

Zhangjiakou, Kitajska (AP) – Ursa Bogataj je šla od zadnje do prvega.

Slovenski smučarski skakalci so v soboto zvečer osvojili olimpijsko zlato v ženskih smučarskih skokih, štiri leta po tem, ko so zbrali najmanj točk na isti tekmi na igrah v Pyeongchangu.

“Nisem se soočila s pritiskom,” se spominja.

Bugatag je zagotovo naredil na Kitajskem.

Lebdela je 100 metrov (328.084 čevljev) v zraku in si pri zadnjem skoku prislužila 121 točk.

“To so moje sanje,” je dejal 26-letni Bhujatag. “Ne morem verjeti, kaj se je zgodilo.”

Možno je, da Sara Takanashi razmišlja isto.

Japonska zvezdnica je bila vsaj favorit za kolajno, a je končala na četrtem mestu in razočaranje je bilo otipljivo. Takanashi je jokala, ko je slekla smuči po zadnjem skoku, za katerega je vedela, da ne bo dovolj dober.

Nemka Katharina Althaus je drugo leto zapored osvojila srebrno olimpijsko medaljo. In Slovenka Nika Križnar je osvojila bron.

Potem ko sta se Althaus in Križnar povzpela na ploščad, je Bogatagova zasedla svoje mesto na vrhu konstrukcije in naredila enega svojih največjih skokov noči.

»Morda je bila to energija dneva,« je rekla v smehu. “Ko dva dobra prijatelja stojita na stopničkah na olimpijskih igrah, so to samo sanje. Imamo zelo dobro dušo in z Niko se počutiva kot sestri. Sva zelo dobra prijatelja in naše sanje se uresničijo.”

Morda je bil 21-letni Križnar srečnejši od Bogataga.

“Sem res aktivna punca,” je rekla.

Althouse je po prvem krogu končala na prvem mestu, vendar je vztrajala, da ni bila razočarana, da je končala na drugem mestu.

»Moj stari trener je vedno rekel: ‘Nikoli ne izgubiš medalje. Spomnite se, da ste osvojili medaljo. “Uspelo mi je.”

READ  Kolesarjenje: Tour de France Primusa Rogelica izpostavlja slovenske športnike, športne novice in zgodbe

Takanashi presenečeno ni dobil mesta na stopničkah. Zmagala je na 61 tekmah svetovnega pokala, osvojila bronasto medaljo pred štirimi leti v Južni Koreji in osvojila četrto mesto na olimpijskih igrah 2014.

Norvežanka Marin Lundby, dobitnica zlate olimpijske medalje 2018, se je odločila, da ne bo branila naslova, ker se je odločila, da bo njeno fizično in duševno zdravje prednostna naloga.

Avstrijka Marita Kramer, številka ena na lestvici svetovnega pokala, ni smela nastopiti, ker je bila pozitivna na COVID-19.

Odsotnost Lundbyja in Kramerja je postavila oder za ženske, ki so skakale v mrzli noči z vetrovi, mrzlimi -13°C (8,6°F), ko so nevihte plapolale nad zastavami sodelujočih držav.

Vstopnice za olimpijske igre v Pekingu zaradi pandemije COVID-19 niso v prodaji, pričakujejo pa jih okoli 150.000 povabljenih gledalcev. Približno 500 teh navijačev je bilo na tribunah v Nacionalnem centru za smučarske skoke, enem od biserov olimpijskih iger v Pekingu.

Osupljiv objekt je dobil vzdevek Snow Ruyi po starodavnem okrasu iz žada v obliki smučišča, ki simbolizira srečo.

Ženske so tretjič skočile na zlato medaljo in vsaka olimpijska igra je imela edinstvenega zmagovalca. Nekoč prevladujoča sila v športu je Lundby zmagal pred štirimi leti, Nemka Karina Vogt pa je osvojila prvo mesto v ženskih olimpijskih smučarskih skokih na igrah v Sočiju 2014.

“Upam, da bo dekliško deskanje v Sloveniji postalo bolj priljubljeno,” je dejal Bojatag. “Morda boš v prihodnosti tako priljubljen kot fantje.”

V soboto zvečer je bil zadnji krog zamaknjen za 15 minut, da so imeli športniki kratek odmor, potem ko je prvi krog trajal dlje, kot je bilo pričakovano.

Althaus je v prvem krogu skočil 105,5 metra (346 čevljev) in dosegel 121,1 točke. Tesno so ji sledili trije Slovenci. Na koncu se je pojavila malo zlata stran.

READ  Primo Roglic in Tadic Bogar imenovana za najboljšega kolesarja v Sloveniji - VeloNews.com

Anna Hoffman, edina Američanka, ki je skočila na Kitajskem, je na svojem olimpijskem prvencu končala na 37. mestu.