Slovenija preveč za Japonsko, zmagala s 116-81 in 2-0

SAITAMA, Japonska (AP) – Rui Hachimura je naredil vse, kar je mogel. Brez strelov, močnih skokov in doseganja velikih minut se najboljši japonski igralec na seznamu preprosto ni ustavil v upanju, da bo svoji državi prinesel prvo košarkarsko zmago na moških olimpijskih igrah po 45 letih.

Težava je bila v tem, da je imela druga stran Luko Dončića.

Zvezdnik Dallas Mavericks je v 26 minutah dosegel še eno impresivno predstavo s 25 točkami, sedmimi skoki in asistencami, Zoran Dragić je dosegel 24 točk, Slovenija pa je na olimpijskem debiju ostala neporažena, saj je v četrtek na olimpijskih igrah v Tokiu premagala Japonsko s 116:81.

“Ne gre samo za Luca,” je dejal Hatchmura. “Imajo veliko fantov, ki lahko zvonijo … So odlična ekipa. Premagali so nas.”

Vlatko Kankar je dodal 16 za Slovenijo, ki je na svojih dveh tekmah v Saitami dobila skupaj 53 točk. Slovenija je premagala Japonsko s 54:33 in dosegla 27 podaj, Japonci pa 15.

“To je bila odlična tekma za nas,” je povedal slovenski selektor Aleksandar Ciculic. “Mislim, da smo pokazali svojo moč. Res smo igrali skupaj kot ekipa. Imeti 27 podaj in 54 skokov, to nekaj pove o tej ekipi in res sem ponosen nanje.”

Hashimura je končal s 34 točkami in sedmimi skoki. Yuta Watanabe je dodal 17 za Japonsko.

“Čestitke Sloveniji,” je dejal selektor Japonske Julio Lamas. “Na vsaki tekmi so igrali bolje od nas. … So zelo dobra ekipa, zelo popolna ekipa z enim odličnim igralcem.”

Hatchimura proti Dončiću se je odlično začela, tako da sta oba igralca prvo četrtino končala s 13 točkami, Slovenija pa je po uvodnih desetih minutah vodila z 29:23.

READ  Turneja po Sloveniji 2021 - Diego Ulisse je čustveno zmagal, Tadej Pojákár pa je obdržal nadzor nad dirko v Sloveniji

Zaostanek je bil v polčasu 53-41, Japonska pa se je zdelo, da ima še vedno zgodnji strel v četrti menjavi s samo 14 prednostmi.

Nato se je Dončić vrnil in s tem prekinil upanje gostiteljev.

Dončić, ki se po tekmi ni hotel ustaviti zaradi vprašanj, v zadnjih 5:30 tretje četrtine ni igral. Zgrabil je sedež na koncu slovenskega sedeža, ga ovil za ramo in ga objel z brisačami ter jih tam zadržal, dokler se ni vrnil zgodaj na četrti. Njegova prva posest: korak nazaj 3 od padlega levega krila, ki je Slovenijo popeljala v vodstvo s 83-66 z 9:14 do konca.

“On je naš glavni fant,” je dejal Dragić, mlajši brat vratarja Miami Heata Gorana Dragića. “Imamo pa veliko drugih igralcev, ki lahko igrajo z njim. Pustimo mu, da dela, kar hoče, drugi igralci pa ga poskušajo podpirati. Vemo, kaj zmore. Očitno smo tako zelo uspešni in bomo obdržali premikanje naprej.”

Slovenija je v Dončićevem zadnjem obratu tekme ugnala Japonsko z 20:7, ko je bil v finalu izpadel, pa so vsi dvomi izginili – rezultat je bil 100:73.

V nedeljo bosta finalna tekma skupine C, kjer se bo Japonska (0-2) srečala z Argentino, Slovenija (2-0) pa s Španijo, svetovni prvaki v košarki.