Roglic je slovensko kariero kronal z zmago na olimpijskem kronometru

AOYAMA, Japonska (AFP) – Primož Roglic, ki je odraščal v majhnem premogovniškem mestu Kisović, je predstavljal Slovenijo na olimpijskih igrah.

V smučarskih skokih.

Moral se bo zadovoljiti z lažnim skakanjem na najvišji stopnici platforme v kolesarjenju.

Po izpadu s Tour de France, kjer naj bi izzval rojaka in končnega zmagovalca Tadeja Pojaccarja, je 31-letni Roglic v sredo odpovedal poskusno sejo na igrah v Tokiu.

S prve kontrolne točke je odprl tesno vodstvo, ki je na koncu podprvaku Tomu Dumoulinu naraslo na več kot minuto.

“To je noro,” je dejal Roglič. “Veste, vedno si želite dni, ko trenirate, in na koncu dobite najboljši rezultat. Zadnjih nekaj dirk, na katerih sem bil, niso šle tako, kot bi si želel. Ampak vedno sem verjel. “

Roglic je končal v 55 minutah 04,19 sekunde. Dumoulin je zasedel srebro, avstralski kolesar Rohan Dennis pa je osvojil bron, drugo mesto pa je v edini pravi drami od dirke ločilo le štiri sekunde.

“Če moram danes biti boljši, sem vesel, da ga je Primus osvojil. Tudi letos je imel nazadovanje,” je dejal Dumoulin, ki se je v začetku letošnjega leta vrnil z duševnega dopusta in drugič zapored osvojil olimpijsko srebro. .

Roglic, ki je pred letom dni zasedel drugo mesto na Touru, naj bi Bougacarju plačal v Franciji. Toda na prvih treh stopnjah je dvakrat močno padel in čeprav ni imel zlomljene kosti, je na koncu dirko odnehal z veliko modricami.

Vse, kar je naredil, je bilo, da mu je dal dodaten čas za pripravo na sredo.

Roglic je med zadnjimi zapustil štartno črto na Fuji International MotoGP in postavil neverjeten ritem od trenutka, ko je vstopil v letalsko lego. Roglic je prvič premagal belgijskega zvezdnika Wouta van Aerta, v drugem je še naprej napredoval po igrišču in med svojim tekom na 44,2 km ni nikoli odstopil.

READ  Največja slovenska banka je S&P nadgradila na BBB-

“Vsak dosežek je nekaj posebnega,” je dejal Roglic. “To je zame čudovito, zelo posebno.”

Še posebej glede na njegovo dolgo in vijugavo kolesarsko pot.

Rogličeva prva ljubezen je bilo smučanje – Slovenija ima bogato alpsko dediščino – in občutek, da je tako visoko v zraku. Bil je dovolj dober, da je zlato medaljo osvojil tudi na mladinskem svetovnem prvenstvu. Toda po grozljivi nesreči v Planici, enem največjih skokov v športu, je Rogličevo posrnjeno telo dvignilo z pretresom možganov in drugimi poškodbami.

Po tem se je zdelo, da je njegov napredek stagniral in Rogliča so opustili zaradi olimpijskih iger. V zgodnjih dvajsetih letih je vedel, da je njegova rolkarska kariera končana, in začel iskati drugo prodajno mesto za svoj tekmovalni ogenj.

Našel ga je na kolesu. Desetletje pozneje je Roglic končno prišel na olimpijske igre.

“Zelo težko je,” je dejal, “ko stvari ne gredo tako, kot bi si želeli.”

Vse je šlo po Rogličevi cesti na kronometru jugozahodno od Tokia.

Veter se je povečal, ko se je bližalo popoldne, kar bi moralo dati zgodnjim začetnikom rahlo prednost.

Med njimi je bil Hugo Hall, sedmi od 39, ki je opravil tečaj. Čeprav so kolesarji približno uvrščeni med tiste z najboljšimi možnostmi za medaljo, je Kanadčan za približno eno uro določil čas 57:56.

Remco Evenepoel je bil prvi, ki je izstrelil Halla s svojega ostriža.

21-letni sin nekdanjega profesionalca Patricka Evenbeuila je sledil Holeu na prvih dveh kontrolnih točkah, a je za drugi krog okoli proge našel drugo opremo. Ker je brada le redko pustila krmilo v aerodinamičnem položaju, se je Evenpoel dolgoročno odločil, da bo novi cilj za 35 sekund bolje nastavil za zadnji val kolesarjev.

READ  Republika Slovenija je objavila javni razpis za nagrado zlata čebela 2023

Kolumbijec Rigoberto Uran, ki je v cestni dirki zasedel osmo mesto, je Belgijec hitro premagal do vročega sedeža. Oran se nikoli ni mogel udobno počutiti, medtem ko so težki udarci na sojenju potekali.

Roglic se je izkazal za najtežjega od vseh.

Slovenija se je uvrstila le na eno izhodišče za kronometer, zato je Roglic dobil priznanje za Pogacar, kar je samo po sebi precej dobro. In odločitev je bila očitno pravilna: Roglic je na začetku drugega kroga okoli avtoceste zgrabil poljskega časovnega prvaka Kasperja Asgrena, ki je štartal 90 sekund pred njim.

Roglic je bil zelo dominanten, njegova zmaga pa je bila gotova, še preden je prišel do zadnje faze.