Na zgodovinsko noč v Indiji je ameriška legenda Allison Felix podpisala štafeto z zlatom

Allison Felix je v soboto postala najbolj odlikovana ameriška olimpijka v atletiki v zgodovini, saj je Indija prvič osvojila zlato atletiko, ZDA pa Kevina Duranta podaljšale moško košarkarsko pravilo.

Drugje je Brazilija s 34 zlati premagala Španijo z 2: 1 in postala prvakinja v moškem nogometu ter prva številka sveta Nelly Corda, ki je Američankam podelila naslov golfa za ženske.

Na Japonskem je ostalo le nekaj dogodkov, vključno z moškim maratonom, Kitajska vodi s 38 zlati, sledijo ZDA na 36. in Japonska na 27. mestu.

Ameriška sprint kraljica Felix je s svojo sedmo zlato medaljo spustila zaveso do svoje bleščeče olimpijske kariere, Američani so zmagali v štafeti 4×400 m pri ženskah in zmagali moškim.

35-letnik je prejel enajsto medaljo-vključno s 400-metrskim posamičnim bronom-, ki je presegel Carla Lewisa kot najbolj odlikovanega športnika v državi.

“Vse je bilo že dolgo nazaj (zlato) v Atenah (2004),” je dejal. “Vse je drugače, vendar na dober način.

“Tako sem navdušena, da tečem s temi čudovitimi ženskami.”

23 -letna Neeraj Chopra je osvojila prvo zlato olimpijsko medaljo v moškem kopju, 1,3 milijarde prebivalcev Indije.

Potem ko je Chopra začel svoj šesti in zadnji met, se je glasba Bollywooda v Tanyu dvignila z vednostjo o osvajanju zlata. Chopra je dvignil dolžino obrobja, indijska zastava mu je vihrala čez ramena.

Na stotine ljudi na zaslonu pred Choprinim domom v Panipatu v severni državi Haryana je eksplodiralo od veselja, ko je bila Chopra razglašena za zmagovalko.

“Počuti se neverjetno,” je dejal. To je prvič, da je Indija osvojila zlato v atletiki, zato se počutim zelo dobro.

Nizozemski šprinter Siban Hassan je na igrah v Pekingu 2008 končal dvojice med 5.000 in 10.000 m, kar odraža rekord Etiopljanke Thirunesh Thibabe.

READ  Hrvaška rokometna reprezentanca U19 je na evropskem prvenstvu 2. mesto!

Hassan, rojen v Etiopiji, je v Tokiu postavil trojni cilj brez primere, a je v finalu na 1500 metrov v petek osvojil bron.

“Tako sem vesel, da sem jokal med podelitvijo medalj. Končal sem, res se mi je zdelo, da je iger konec,” je po zmagi na 10.000 metrih povedal Hassan.

“Tako sem hvaležen, mislim, da ne bi mogel bolje. Med podelitvijo medalj sem pomislil: ‘Konec je. Zdaj lahko spiš!'”

Trikratna svetovna prvakinja Maria Lacitskane je zmagala na olimpijskih skokih pri ženskah, Norvežan Jacob Inkabriktson pa je postal prvi Evropejec, ki je zmagal na 1500 m za moške od leta 1992.

Prej je Kenijski Perez Zepchirzeer zmagal na ženskem maratonu v Sapporu, enem redkih dogodkov, dovoljenih na olimpijskih igrah, ki je bil zaradi hudih omejitev koronavirusa v veliki meri izpostavljen pred praznimi stadioni.

Preberi več

Močnih sedemindevetdeset točk pet osem: Hvala, Neeraj Chopra

Fotografije: Tokijska olimpijska kampanja Neeraj Chopra, neverjetnega zmagovalca zlate medalje

Tokio 2020: Naslednji cilj Neeraj Chopre po osvojenem olimpijskem zlatu – težko trenira, da preseže 90 m

– Amerika prevladuje nad košarko –

Francija je v skupinskem delu od leta 2004 doživela prvi olimpijski košarkarski poraz proti Združenim državam, a v finalu ni uspela ponoviti, saj je pri Saitami izgubila z 87:82.

Ko so Američani preživeli nekaj napetih poznih trenutkov, je Durant dosegel prednost 29 točk.

“Na te ljudi sem navezan vse življenje, to je družina za vse življenje. Hvaležen sem, da smo se temu (na olimpijskih igrah) vsi posvetili vnaprej in ga končali,” je dejal Durant.

Babica Mills je dosegla 42 točk, Avstralija je končno osvojila svojo prvo olimpijsko medaljo v moški košarki, s 107: 93 proti Sloveniji v igri za bronasto medaljo.

READ  Yusa je s slovensko radijsko postajo podpisal memorandum o soglasju

Malcolm je ohranil naslov olimpijskega moškega nogometa v Braziliji, potem ko je po podaljšku v Yokohami zmagal z 2: 1 proti Španiji.

Na igrišču za golf je Corda osvojila naslov žensk, ker je nekdanji drugi češki tenisač Peter Corda med nevihto zamujal. Njen soigralec Xander Schaufele je prejšnji teden zmagal v moški konkurenci.

Japonska je v finalu baseballa premagala ZDA z 2: 0, Francija pa je osvojila naslov moških v odbojki z 25: 23 iz Danske.

Kitajski potapljač Gao Yuan je v osmih disciplinah osvojil sedmo zlato medaljo države, s čimer je potrdil svojo prevlado v tem športu, Britanca Toma Dalyja pa je v finalu na 10 metrov potisnil do bronaste medalje.

Igre se bodo v nedeljo zaključile na enak način kot 23. julija s slovesnostjo na 68.000 olimpijskem stadionu, ki nima gledalcev.