Na prejšnjem tekmovanju je letela Slovenka Ursa Bogatag

ZHANGJIAKOU – Urša Bogataj je prešla z zadnjega na prvo.

Slovenski skok je zmagal na smuku olimpijski Zlata medalja v smučarskih skokih za ženske v soboto zvečer, štiri leta po tem, ko je zbrala najmanj točk na isti tekmi na igrah v Pyeongchangu.

“Nisem se ukvarjala s pritiskom,” se spominja.

Bugatag je zagotovo naredil na Kitajskem.

V zraku je lebdela 100 metrov (328.084 čevljev) in si v zadnjem skoku prislužila 121 točk.

“To so moje sanje, ne morem verjeti, kaj se je zgodilo,” je dejal 26-letnik.

Možno je, da Sara Takanashi misli isto.

Japonska zvezdnica je bila vsaj favoritinja za medaljo, vendar je končala na četrtem mestu in razočaranje je bilo občutno. Takanašijeva je jokala, ko je po zadnjem skoku snela smuči, za katere je vedela, da ne bodo dovolj dobre.

Nemka Katharina Althaus je že drugo leto zapored osvojila srebrno olimpijsko kolajno. Slovenka Nika Križnar je osvojila bron.

oglas

Potem ko sta Althaus in Križnar splezala na ploščad, je Bogatagova zasedla svoje mesto na vrhu strukture in naredila enega svojih največjih skokov te noči.

“Mogoče je to energija dneva,” je povedala v smehu. “Ko dve dobri prijateljici stojita na stopničkah na olimpijskih igrah, so to le sanje. Imava zelo dobro dušo in z Niko se počutiva kot sestri. Sva zelo dobri prijatelji. Naše sanje so se uresničile.”

Morda je bil 21-letni Križnar srečnejši od Bogataga.

“Sem res aktivno dekle,” je rekla.

Althouseova je po prvem krogu končala na prvem mestu, vendar je vztrajala, da ni bila razočarana, ko je končala na drugem mestu.

»Moj stari trener je vedno rekel: ‘Nikoli ne izgubiš medalje. Spomnite se, da ste osvojili medaljo in ste jo.

READ  Bo državni sekretar Tone Kaiser novi veleposlanik v ZDA?

Presenečenje je, da Takanashi ni dobil mesta na stopničkah. Zmagala je na 61 tekmah svetovnega pokala, osvojila je bronasto medaljo pred štirimi leti v Južni Koreji in osvojila četrto mesto na OI 2014.

Norvežanka Maren LundbyDobitnica zlate medalje na olimpijskih igrah 2018 se je odločila, da ne bo branila naslova, saj se je odločila, da bo svoje fizično in duševno zdravje postavila na prvo mesto.

oglas

Marietta Kramer iz Avstriježenska, ki je bila prva v seštevku svetovnega pokala, ni smela tekmovati, ker je bila pozitivna na COVID-19.

Odsotnost Lundbyjeve in Kramerjeve je poskrbela za ženske, ki so skakale v mrzli noči z vetrom do -13 °C (8,6 °F), medtem ko so nevihte plapolale nad zastavami sodelujočih držav.

Vstopnice niso naprodaj Olimpijske igre v Pekingu zaradi pandemije COVID-19, vendar pričakujejo, da se bo dogodkov udeležilo okoli 150.000 povabljenih gledalcev. Približno 500 teh navijačev je bilo na tribunah nacionalnega centra za smučarske skoke, enega od biserov olimpijskih iger v Pekingu.

Osupljivi objekt je dobil vzdevek Snow Ruyi po starodavnem okrasku iz žada v obliki smučarske proge, ki simbolizira srečo.

oglas

Ženske so že tretjič skakale zlato medaljo in vsaka olimpijada je imela svojega zmagovalca. Nekoč prevladujoča sila v tem športu je Lundby zmagala pred štirimi leti, Nemka Karina Vogt pa je osvojila prvo mesto v ženski olimpijski tekmi v smučarskih skokih na igrah v Sočiju leta 2014.

“Upam, da bo deskanje na snegu v Sloveniji za dekleta postalo bolj priljubljeno,” je dejal Bojatag, “mogoče bo v prihodnosti tako priljubljeno kot dečki.”

V soboto zvečer je bil finalni krog prestavljen za 15 minut, da bi imeli športniki kratek odmor, potem ko je prvi krog trajal dlje, kot je bilo pričakovano.

READ  Cetis dopolnjuje občasno slovensko komercialno tiskarno

Althaus je v prvem krogu skočil 105,5 metra (346 čevljev) in zbral 121,1 točke. Tesno so ji sledile tri Slovenke. Na koncu sem prišel ven z malo zlata.

Anna Hoffmanedina Američanka, ki je skakala na Kitajskem, je bila na svojem olimpijskem debiju uvrščena na 37. mesto.