Luka Dončić nadaljuje olimpijski uspeh v premaganju Slovenije nad Japonsko

Roy Hashimura je naredil vse, kar je mogel. Brez strelov, močnih skokov in doseganja velikih minut se najboljši japonski igralec na seznamu preprosto ni ustavil v upanju, da bo svoji državi prinesel prvo košarkarsko zmago na moških olimpijskih igrah po 45 letih.

Težava je bila v tem, da je imela druga stran Luko Dončića.

Zvezdnik Dallas Mavericks je v 26 minutah dosegel še eno impresivno predstavo s 25 točkami, sedmimi skoki in asistencami, Zoran Dragić je dosegel 24 točk, Slovenija pa je na olimpijskem debiju ostala neporažena, saj je v četrtek na olimpijskih igrah v Tokiu premagala Japonsko s 116:81.

“Ne gre samo za Luca,” je dejal Hashimura. “Imajo veliko igralcev, ki lahko tečejo … So odlična ekipa. Premagali so nas.”

Vlatko Kankar je dodal 16 za Slovenijo, ki je na svojih dveh tekmah v Saitami dobila skupaj 53 točk.

“To je bila odlična tekma za nas,” je povedal slovenski selektor Aleksandar Ciculic. “Mislim, da smo pokazali svojo moč. Igrali smo res skupaj kot ekipa. Za 27 podaj in 54 skokov to nekaj pove o tej ekipi in res sem ponosen nanje.”

Hashimura je končal s 34 točkami in sedmimi skoki. Napadalec Toronto Raptors Yuta Watanabe je dodal 17 za Japonsko.

“Čestitke Sloveniji,” je dejal selektor Japonske Julio Lamas. “Igrali so bolje od nas, vse tekme … So zelo dobra ekipa, zelo kompletna ekipa z enim odličnim igralcem.”

Hatchimura proti Dončiću se je odlično začela, tako da sta oba igralca prvo četrtino končala s 13 točkami, Slovenija pa je po uvodnih desetih minutah vodila z 29:23.

Zaostanek je bil v polčasu kar 53-41, Japonska pa se je zdelo, da ima v četrti menjavi še vedno zgodnji strel s samo 14 prednostmi.

READ  #foto Smoke iz ljubljanske Sibirije je dišalo tudi v Podutiku

Nato se je Dončić vrnil in s tem prekinil vsako upanje gostiteljev.

Dončić ni zaigral v zadnjih 5:30 tretje četrtine, ugrabil je sedež na koncu klopi v Sloveniji, zvrnil brisače čez ramo in jih spremljal in jih obdržal, dokler se ni vrnil zgodaj v četrti. Njegova prva posest: 3-kratni korak nazaj od padca levega krila, ki je popeljal Slovenijo do vodstva 83-66 z 9:14 do konca.

“On je naš glavni fant,” je dejal Dragić, mlajši brat vratarja Miami Heata Gorana Dragića. “Ampak imamo veliko drugih igralcev, ki lahko igrajo z njim. Pustimo mu, da dela, kar hoče, in drugi igralci ga poskušajo podpreti. Vemo, kaj zmore. Očitno smo tako uspešni in gremo naprej. .”

Slovenija je v Dončićevem zadnjem obratu tekme ugnala Japonsko z 20:7, ko je bil v finalu izpadel, pa so vsi dvomi izginili – rezultat je bil 100:73.

V nedeljo bosta finalna tekma skupine C, kjer se bo Japonska (0-2) srečala z Argentino, Slovenija (2-0) pa s Španijo, svetovni prvaki v košarki.