Luka Dončić je v olimpijskem prvencu dosegel 48 točk, ko je Slovenija na uvodni tekmi z Argentino zmagala

Saitama, Japonska – Luka Dončić Je komaj 22-letni olimpijec, igralec, ki je morda še nekaj let oddaljen od svoje najboljše košarke.

Sergiu Hernandezu ni treba čakati, da pokliče.

“Zame sem to povedal že pred dvema letoma: on je najboljši igralec na svetu, tudi NBA,” je dejal selektor Argentine. “In če imam v mislih kakršen koli dvom, ne dvomite več. Je najboljši igralec na svetu.”

Po Dončićevem nastopu v ponedeljek v Saitama Super Areni je težko trditi.

Dončić je z osvojenimi 48 točkami dosegel osupljiv olimpijski nastop in se uvrstil na drugo mesto v moški košarkarski zgodovini na igrah in Slovenijo pripeljal do zmage 118: 100.

Na prvi slovenski olimpijski tekmi je Dončić v prvem polčasu dosegel 31 točk in ga postavil na pravo pot, da bi podrl rekord iger s 55 točkami, ki ga je leta 1988 postavil brazilski Hall of Fame Oscar Schmidt.

Čeprav mu v drugem polčasu z množičnim vodstvom Slovenije ni bilo treba veliko storiti, je stražar Dallas Mavericksa ostal na tleh že v četrti četrtini in na koncu remiziral z Eddiejem Palopinskasom, ki je imel leta 1976 za Avstralijo 48 igralcev Olimpijske igre v Montrealu.

Še vedno je bilo mogoče podreti rekord, ko je Dončić za nekaj minut potegnil preostanek, vendar ga ni zanimalo zasledovanje več točk.

“Vseeno mi je za zapise,” je dejal. “Dobili smo zmago in po to smo prišli.”

Njegovi kolegi so si želeli oboje.

“Vsi so mu na klopi govorili ‘Dobro, gremo po zapis’,” je dejal veteran Zoran Dragić.

“Toda temu ni tako. Vprašanje je zmaga v tekmi. To ve in noro je, da ima le 22 let.”

READ  Slovenija začne pogovore o potencialni češki naložbi v 2TDK

Slovenija se je na olimpijskih igrah uvrstila šele v začetku tega meseca, vendar grozijo medaljo po zaslugi Dončića, ki je imel zgodovinsko prvo sezono v ligi NBA in bo morda to storil tudi na olimpijskih igrah.

Luis Scola je za Argentino dosegel 23 točk. Facundo Campazzo iz Denver Nuggets je dodal 21.

Otvoritveni dan se je začel igrati v skupini C z Luco proti Lewisu, pojavu proti 41-letnemu veteranu, ki je moške košarkarske olimpijske igre začel rekordno petič.

A kmalu je postalo jasno, da bo Dončić zvezda šova s ​​15 točkami, preden bo tekma stara še pet minut.

“Očitno je bil zelo dober,” je dejal Scola. “Mislim, bilo je neverjetno.”

Po naključju je sprožil 3 tekoče mete nazaj izza trikotnega mednarodnega loka – enega je prišel iz logotipa Games na osrednjem igrišču – Dončićev strel z mest, ki jih Argentina ni mogla braniti.

Ko so poskusili, je svojo igro vzel v zaprtih prostorih in na naslednjih izborih v drugi četrtini pobral zaporedne koše na poti do 11 skokov.

To je prišlo med 23-8 na koncu prvega polčasa za Slovenijo, da bi v prvem polčasu razliko med 39-34 povečalo na 62-42.

Manu Ginobili je bil navdušen, argentinski idol pa je konec prvega polčasa tvitnil, da je Dončić “pošast”, in pohvalil njegovo “ogromno obvladovanje igre”.

Dončić je že pokazal, da igra v Evropi, še preden je v ligi NBA zmagal za novinca leta. V svoji drugi sezoni je postal prvi igralec lige NBA, ki je v prvem nizu po sezoni v povprečju dosegel 30 točk, osem skokov in osem podaj.

Njegove prve olimpijske igre so morda še boljše.

READ  Slovenska rast izvoza podprta s farmacevtskimi izdelki - Državni inštitut

Slovenija je v vzponu, saj je leta 2017 osvojila naslov EuroBasketa, nato pa se je z zmago na olimpijskem kvalifikacijskem turnirju v začetku tega meseca uvrstila v Tokio. Slovenci so v zadnji tekmi strmoglavili gostujočo Litvo, potem ko je Dončić šel igrati s svojo državo, potem ko so Mavericks v prvem krogu izpadli iz končnice.

Mislili so, da je Argentina, olimpijski prvak 2004, prerasla svoja leta izzivov za naslove, ko so jo Ginobili in nekateri drugi zvezdniki iz tiste dobe označili za kariero.

A Scola je še vedno tukaj in Argentinci so pokazali, da še niso končali, ko so pred dvema letoma na svetovnem prvenstvu v košarki presenetljivo povedli v igri za zlato medaljo in izgubili proti Španiji, a šele, ko je bilo njihovo mesto na olimpijskih igrah zapečateno. .

Tudi Španija je v skupini C skupaj z gostitelji Japonsko, a tudi te tekme ne bi smele biti nič težje kot igranje z Dončićem.

“Poskusili smo vse, kar bi poskusili z običajnim igralcem, vendar ni običajen igralec,” je dejal Hernandez.