Luka Dončić je prvič z 48 točkami premagal Argentino s 118: 100

Luka Dončić je z 48 točkami, kar je drugi najvišji seštevek v zgodovini moške košarke, osupljivo olimpijsko debitiral in Slovenijo v ponedeljek pripeljal do zmage nad Argentino s 118: 100.

Na prvi slovenski olimpijski tekmi je Dončić v prvem polčasu dosegel 31 točk in ga postavil na pravo pot, da bi podrl rekord iger s 55 točkami, ki ga je leta 1988 postavil brazilski Hall of Fame Oscar Schmidt.

Čeprav mu v drugem polčasu z množičnim vodstvom Slovenije ni bilo treba veliko narediti, je vratar Dallas Mavericksa ostal na tleh že v četrti četrtini in na koncu remiziral z Eddiejem Palupinskasom, ki je imel leta 1976 za Avstralijo 48 igralcev turnir v Montrealu.

Slovenija se je na olimpijskih igrah uvrstila šele v začetku tega meseca, vendar grozijo medaljo po zaslugi Dončića, ki je imel zgodovinsko prvo sezono v ligi NBA in bo morda to storil tudi na olimpijskih igrah.

Luis Scola je za Argentino dosegel 23 točk. Fasando Campazzo iz Denver Nuggets je dodal 21.

Otvoritveni dan v skupini C je začel z Luco proti Luisu, 22-letniku, ki je bil očitno proti 41-letnemu veteranu, ki je začel peto olimpijsko igro v moški košarki.

A kmalu je postalo jasno, da bo Dončić zvezda šova s ​​15 točkami, preden bo tekma stara še pet minut.

Nenamerno je sprožil tri mete nazaj izza mednarodnega loka s tremi točkami, eden je prišel iz logotipa TOKYO 2020 na osrednjem igrišču, Dončićev strel iz krajev, ki jih Argentina ni mogla braniti.

Ko so poskusili, je svojo igro izvedel v zaprtih prostorih in si v naslednjih četrtinah v drugi četrtini prislužil zaporedne koše.

To je prišlo med 23-8 na koncu prvega polčasa za Slovenijo, da bi v prvem polčasu razliko med 39-34 povečalo na 62-42.

Manu Ginobili je bil navdušen, ko je argentinski idol v prvem polčasu tvitnil, da je Dončić pošast in pohvalil njegovo fenomenalno mojstrstvo v igri.

Dončić je že pokazal, da igra v Evropi, še preden je v ligi NBA zmagal za novinca leta. V svoji drugi sezoni je postal prvi igralec lige NBA, ki je v prvem nizu po sezoni v povprečju dosegel 30 točk, osem skokov in osem podaj.

Njegove prve olimpijske igre so morda še boljše.

Slovenija je v vzponu, saj je leta 2017 osvojila naslov EuroBasketa, nato pa se je z zmago na olimpijskih kvalifikacijah v začetku tega meseca uvrstila v Tokio. Slovenci so v zadnji tekmi strmoglavili gostujočo Litvo, potem ko je Dončić šel igrati s svojo državo, potem ko so Mavericks v prvem krogu izpadli iz končnice.

Mislili so, da je Argentina, olimpijski prvak 2004, prerasla svoja leta izzivov za naslove, ko so jo Ginobili in nekateri drugi zvezdniki iz tiste dobe označili za kariero.

Toda Scola je še vedno tukaj in Argentinci so še pokazali, da še niso končali, ko so pred dvema letoma na košarkarskem svetovnem prvenstvu razbili svojo tekmo za zlato medaljo in izgubili proti Španiji, vendar šele, ko je bilo njihovo mesto na olimpijskih igrah zapečateno.

Tudi Španija je v skupini C skupaj z gostitelji Japonsko, a tudi te tekme ne bi smele biti nič težje kot igranje z Dončićem.

READ  Znanstvenik o Marku Potrču: Strahopetec, katerega pokrov dvigne #video