Luca Tonšik vodi Slovenijo v polfinale in se približuje prvi olimpijski košarkarski kolajni

Saitama, Japonska – Luca Tansik In Slovenija potrebuje zmago za medaljo na debitantskem olimpijskem košarkarskem tekmovanju.

Vse zmage, ki jih je mogoče doseči, ko Danzig nosi svojo državno uniformo.

Tonšič je v torek na uvodni tekmi moškega četrtfinala dosegel 20 točk, 11 podaj in osem skokov ter premagal Slovenijo s 94:70.

Joran Trajić je hitro začel Slovenijo s svojimi prvimi šestimi streli. Zbral je tudi svojih 27 točk pri 11-13.

Danzig je nedvomna zvezda Slovencev – morda na celotnem košarkarskem turnirju. Toda vsa pozornost, ki jo pritegne, je, da mora nasprotna obramba druge igralce držati odprte, Danzig pa jim z veseljem poda žogo.

“On je vodja ekipe,” je dejal Trojik. “To vemo, sprejemamo, a imamo v naši ekipi veliko orožja. Z njim je enostavno igrati, saj ko igra, se morajo trije braniti kot on.”

Danzig na domačem štartu ob 10. uri ni bil oster, a je Slovensko vodstvo z zadetki in igro v drugem polčasu prevzela Nemčija, da bi se izognila resnim padcem.

Slovenci se v četrtek v polfinalu pomerijo z neporaženo Francijo.

Z Danzigom imajo 17-0, zdaj pa želijo evropskemu prvenstvu, ki so ga osvojili leta 2017, dodati olimpijsko zlato.

Selektor Slovenije Alexander Segulik pravi: “Največji fantje igrajo skupaj. Najboljša kemija. Ekipa nima ega. Ni sebičnosti, na vsaki tekmi izrazijo svoje srce.”

Slovenija je v nedeljo premagala svetovnega prvaka Španijo s 95:87 in se do polfinala izognila igranju z ZDA, Francijo ali Avstralijo.

Toda Nemčija je bila nekaj časa težka, po hitrem štartu Slovenije se je znova povzpela, Danci in njegovi soigralci pa so se dobro izkazali na začetku drugega polčasa.

READ  Olimpijske igre 2021 - Današnji razpored dogodkov, osvajalec medalj in kaj videti v Tokiu

“Očitno imajo enega najboljših igralcev na svetu, a ni sam,” je dejal nemški selektor Henrik Rட்del.

“Ko vsi premagajo, je zelo težko igrati v tej ekipi.”

Ker je Nemčija končala svoje prve olimpijske igre po letu 2008, ima Mato Low 11 točk, vodi pa ga Dansikov soigralec Dirk Novitsky v Dallasu.

V skupinskem delu je Danzig vodil tekmo z 28,3 točke na tekmo. Leta 2012 je zasedel drugo mesto v zaporednih nizih za Združene države z zadrego, da je bil prvi trojni dvojček na olimpijskih igrah po LeBronu Jamesu.

Obe ekipi sta izkoristili svojo zadnjo priložnost za uvrstitev na olimpijske igre z zmago v dveh od štirih kvalifikacijskih krogov prejšnji mesec.

Slovenija ima večje cilje kot priti sem.

Slovenija je povedla s 23-12 z devetimi od svojih prvih 12 strelov, Trojic pa je šel s 4 proti 4. Četrt kasneje je bilo 25-14, a ko se je Nemčija zbrala in prevzela prednost 32-31, je Low dosegel tri točke na minuto.

Slovenija je hitro povedla in v slačilnico povedla s 44-37 ter s trejko zadela v zadnji koš polčasa Trojic.

Trojic je za začetek drugega polčasa vzel še 3 vožnje in prednost pomaknil na dvomestno, ki pa se ni več približal.