Leta 2013 Hamilton ni mogel vedeti, kaj ga še čaka

Lewis Hamilton si bo za vedno zapomnil prvo dirko formule ena za Veliko nagrado Portugalske v zadnjih 24 letih: v Portimau je dosegel 92. zmago v karieri in postal najuspešnejši dirkač v zgodovini v tem elementu. Foto: Reuters

“Schumi” se je umaknil: Hamiltonova rekordna 92. zmaga v Portimau

Pretekli vikend so bile vse oči uprte v Hamilton. Jasno je bilo, da je na zmenku z zgodovino, saj je imel prvič v karieri priložnost, da po številu zmag v kraljici avtomobilizma povsem zasede vrh večne lestvice.

Na prostem treningu se ni najbolje odrezal, soigralec Bottas je zmagal vse tri, a še enkrat se je zgodilo, da je Britanec največ pokazal, ko je bilo to najpomembneje – v kvalifikacijah in v dirka. V soboto je zasedel 97. ‘pole position’ v karieri, dan kasneje je po številu dirk postal najuspešnejši dirkač vseh časov.

Čeprav sprva ni bilo videti, da bi serijski zmagovalec okusil slast zmage Portimau. Zaradi lahkega pršenja začetek uvodni krog je vozil precej previdno, ni hotel preveč tvegati, zdrsnil je na tretje mesto. Ko pa je proga presušila, je stopil na plin, s tekmeci ni imel večjih težav in se odpeljal proti rekordni zmagi.

Rekordno zmago je Hamilton proslavil tudi z očetom Anthonyjem, ki mu je bil ob strani vso kariero. Foto: Reuters

O tej plošči je lahko le sanjal
“Včasih sem o takem dosežku lahko le sanjal. Ko sem prišel v Mercedes, nisem imel kristalne krogle, da bi mi povedal, kaj me čaka. Tu smo poskušali vsak dan izkoristiti kar največ, vsi smo veslali v isti smeri. Danes so z mano. Oče in mačeha, dan je zelo dober. Vzelo mi bo nekaj časa, da bom vse skupaj ugotovil. dirka še vedno držal plin do konca, tudi pri prečkanju ciljne črte sem še vedno imel dirkaško miselnost. Trenutno ne najdem pravih besed, ki bi opisale moje razpoloženje, morda kasneje, “ je po dirka je dejal presrečni Hamilton, ki ima 92 let. zmaga dosežen na svojem 262 dirka (Schumacher je rekordnih 91. zmaga dosežen na svojem 248 dirka).

Težave z nestabilnostjo avtomobila in – krči
Hamilton je v zadnjih letih že večkrat dejal, da je za njegove zmage v veliki meri zaslužna uigrana ekipa, ki jo vodi Toto Wolff, tokrat pa je spregovoril nekaj lepih besed vsem, ki so kakor koli vpleteni v zlato Mercedesovo zgodbo. dotaknil same dirke. “Danes se je vse vrtelo okoli temperature pnevmatik. Odločili smo se za srednje trdo različico pnevmatik, bil sem prepričan, da smo z nastavitvami zadeli v polno, toda v 7. zavoju uvodnega kroga je bil avto zelo samozavesten. Nisem. ne vem, kaj bi se lahko zgodilo v “Naslednjih zavojih, zato sem stopil bencin, dirkal bolj previdno in spustil Maxa (Verstappn) predse. Upal sem, da se bom lahko vrnil v ospredje in na srečo se je to zgodilo, “je dejal. je rekel dirkač iz Stevenagea.

Na koncu dirke po radiu je tožil zaradi bolečin in krčev. “To je zelo fizičen šport. Imam krč v desni nogi. Bilo je zelo boleče, ko sem dvignil nogo s pedala in jo nato spet spustil navzdol. Bilo je zelo boleče, vendar sem moral tudi skozi to. Da , kateri je,” je dodal.

Hamilton (spredaj) še nikoli ni dobil dvoboja z ekipnim tekmecem Valtterijem Bottasom, ki je pogosto najhitrejši v prostem treningu in v prvih dveh delih kvalifikacij, nato pa pobudo prevzame Britanec in 'pobere smetano'. Odkar so v Mercedesu skupaj od začetka sezone 2017, je Hamilton zmagal na 38 dirkah, Bottas 9. Foto: Reuters
Hamilton (spredaj) še nikoli ni dobil dvoboja z ekipnim tekmecem Valtterijem Bottasom, ki je pogosto najhitrejši v prostem treningu in v prvih dveh delih kvalifikacij, nato pa pobudo prevzame Britanec in ‘pobere smetano’. Odkar so v Mercedesu skupaj od začetka sezone 2017, je Hamilton zmagal na 38 dirkah, Bottas 9. Foto: Reuters

Max Verstappen je imel v Portimauu bolj miren dan. Takoj po štartu je trčil s Sergiom Perezom, nato se prebil na tretje mesto, a z obema Mercedesoma tokrat ni uspel ohraniti stika. Je tudi veliko boljši od tekmecev v moštvu. Samo letos je v 12 dirkah 9-krat stopil na stopničke (na veliki nagradi ob 70-letnici formule ena je tudi zmagal!), Medtem ko je Alexander Albon doslej dosegel le 3 mesto na veliki nagradi Toskane leta Mugello. Foto: Reuters
Max Verstappen je imel v Portimauu bolj miren dan. Takoj po štartu je trčil s Sergiom Perezom, nato se prebil na tretje mesto, a z obema Mercedesoma tokrat ni uspel ohraniti stika. Tudi on je veliko boljši od tekmecev v moštvu. Samo letos je v 12 dirkah 9-krat stopil na stopničke (na veliki nagradi ob 70-letnici formule ena je tudi zmagal!), Medtem ko je Alexander Albon doslej dosegel le 3 mesto na veliki nagradi Toskane leta Mugello. Foto: Reuters

Hamilton bo z najboljšega položaja napadel rekordno 92. zmago

Wolff: Lewis kar izstopa!
Zelo je bil zadovoljen tudi z dosežkom svoje varovanke To Wolff. Alfa in omega Mercedesa sta skupaj s Hamiltonom eden glavnih razlogov za Mercedesov uspeh v hibridni dobi. “Kdo bi si mislil, da bomo dosegli tako nerealno število zmag, ko smo leta 2013 začeli s tem projektom! Zasluge gre predvsem Lewisu. Je zelo strasten v tem športu, vsi črpamo iz njegove energije. Je nadarjen in zelo spreten. Samo izstopa, “ je rečeno in dodano: “V tej sezoni je dirka še posebej izjemna. Veliko se nauči, poskuša razumeti. Danes dirka popolnoma je razumel, kako se bodo pnevmatike “obnašale”, kaj mora storiti. Po prvih krogih je dirkal dokaj umirjeno, nato pa pretaknil v višjo prestavo in nič ga ni moglo več ustaviti. Izredno izjemno. “

Bottas ne ve, kam je šla vsa hitrost
Njegov soigralec in največji tekmec v skupnem seštevku je imel manj razlogov za zadovoljstvo Valtteri Bottas. Resda je v prostih treningih in tudi v prvih delih kvalifikacij pokazal odlično formo, toda v najpomembnejših trenutkih je bil Britanec boljši. Tudi naprej dirka, ko je v 20. krogu prevzel vodstvo in ga obdržal do konca. Finec je za dirka priznal, da s pnevmatikami ni imel veliko težav, veliko več preglavic je povzročila hitrost avtomobila. “Uvodni krog je bil dober, nekateri dirkači so imeli na svojih avtomobilih nameščeno najmehkejšo različico pnevmatik in imeli so rahlo prednost. Bil sem vesel, da sem lahko prodrl v vodstvo, potem pa nisem uspel razviti želenega hitrosti. Res nisem. Vem, zakaj. Hotel sem odbiti vse Lewisove napade, vendar tega nisem mogel. Res sem poskusil, danes bi moral biti hitrejši. Prvi postanek sem hotel narediti kasneje, tako da lahko bi mi namestili najmehkejšo različico pnevmatik, vendar mislim, da tudi to ne bi pomagalo, “ je dejal Bottas, ki nikakor ne najde recepta za uspeh proti bolj uglednemu in uspešnejšemu soigralcu.

Verstappen je težko držal stike s slabim oprijemom
Že pred dirko je bilo jasno, da bo največjo nevarnost za Mercedes predstavljal na Portugalskem Max Verstappen, ki zaradi obrabe pnevmatik dolgo časa niso mogli ostati v stiku z najboljšimi. Vendar je bil z izidom zadovoljen, saj je dosegel deveti oder v tej sezoni. “Na začetku dirke sem imel zelo slab oprijem. Želel sem se ga nekako znebiti, potem pa sem trčil v Sergia (Perez). Ni mi pustil dovolj prostora, pravzaprav se je sam izločil. Po tem Dirkal sem bolj ali manj na svoji dirki. Ustavite, oprijem na progi je bil neprimerno boljši, potem pa je bil zaostanek za najboljšimi že prevelik, “ je razložil. “Smo tretji popolnoma zasluženo, “ je sklenil. Nizozemec je vsako dirko, ki jo je v tej sezoni vozil do konca sezone, končal za zmagovalce (trikrat je odstopil).

Akcija v kraljici avtomobilizma se ta konec tedna nadaljuje v kultni Imoli, kjer je na sporedu dirka za VN Emilije-Romanje. Ta dirkalni vikend ni sestavljen iz treh, ampak iz dveh dni. V soboto bodo dirkači opravili le en prosti trening, nato pa bodo ob 14. uri na vrsti uvrstitve. Dirka se bo začela v nedeljo ob 13.10.