Jutranji naslovi za Slovenijo: ponedeljek, 21. marec 2022

Predsednik FMR Türk se pridruži Svetovalnemu odboru Združenih narodov na visoki ravni

NEW YORK, ZDA – Generalni sekretar Združenih narodov António Guterres je v Visoki svetovalni odbor za učinkovit multilateralizem skupaj z 11 cenjenimi preteklimi in sedanjimi voditelji in strokovnjaki imenoval nekdanjega slovenskega predsednika in predsednika Club de Madrid Danila Türka. Pred lansko splošno razpravo svetovnih voditeljev septembra 2021 je Guterres objavil poročilo Naša skupna agenda, v katerem poziva k močnejšemu upravljanju ključnih vprašanj svetovnega pomena.

Tedensko naraščanje primerov koronavirusa se nadaljuje

Ljubljana – V Sloveniji so v soboto zabeležili 1474 primerov okužbe s koronavirusom, kar je 366 več kot prejšnji teden. Nacionalni inštitut za javno zdravje ocenjuje, da je v državi trenutno 32.946 aktivnih okužb, pred tednom dni pa 7.290. Število bolnikov v bolnišnici se je še zmanjšalo, saj se je danes zjutraj zaradi Covid-19 zdravil 181 bolnikov, od tega 48 na intenzivni negi. Podatki ministrstva za zdravje kažejo, da je umrlo šest bolnikov s covidom.

Timmy Zajek je zmagovalec svetovnega pokala letalskih prevoznikov v Obersdorfu

Oberstdorf, Nemčija – Timmy Zajek je zmagal na svetovnem pokalu v umetnostnem drsanju v nemškem Oberstdorfu s skokom na 232 metrov. To je druga zmaga v njegovi karieri po Oberstdorfu leta 2019. Na drugo mesto se je uvrstil Poljak Piotr Schiele, na tretje pa Avstrijec Stefan Kraft. Slovenka Shiga Gellar se je uvrstila na četrto mesto. To je 71. zmaga Slovenije v smučarskih skokih in 19. v umetnostnem drsanju. Poleg ekipnih zmag ima Slovenija 82 zmag.

Tina Schutej osvojila bronasto medaljo na svetovnem prvenstvu v atletiki v Beogradu

Beograd, Srbija – Slovenka Tina Schutig je v soboto na svetovnem dvoranskem atletskem prvenstvu osvojila bronasto medaljo v skoku s palico s 4,75 metra. Ameriška prvakinja Sandy Morris je naslov ubranila za 4,80 metra, srebrna medalja pa je pripadla tudi Američanki Katie Ngot (4,75 metra). 33-letnik, ki je lani v poljskem Torunu osvojil srebro na svetovnem prvenstvu IAAF v dvorani, je domov odnesel šesto slovensko medaljo s svetovnega prvenstva IAAF v dvorani.

READ  Slovenka Ursa Bogatag je letela na prejšnjem tekmovanju

Minister spregovoril o konzularnih potrebah Slovencev v Nemčiji

BERLIN, Nemčija – Slovenska ministrica za tujino Helena Jaklic se je v soboto s predstavniki slovenskega veleposlaništva v Berlinu pogovarjala o konzularnih potrebah 30.000 do 40.000 Slovencev, ki živijo v Nemčiji. Jaklitsch je o izzivih spregovoril s Polono Mal Bitec, ki je odgovorna za konzularne dejavnosti na veleposlaništvu. Glede na veliko zanimanje za konzularne storitve so uradniki razpravljali o možnosti uvedbe konzularnih dni v mestu Hilden v Severnem Porenju-Vestfaliji, da bi olajšali izdajo dokumentov.