Joan Mir svetovna prvakinja v razredu motoGP za sezono 2020

Španec Joan Mir (Suzuki) si je na predzadnji dirki sezone svetovnega motociklističnega prvenstva zagotovil naslov prvaka v elitnem razredu motoGP. Za potrditev lovorike je bilo dovolj sedmo mesto na današnji dirki za veliko nagrado Valencije. Dirko je dobil Italijan Franco Morbidelli (Yamaha SRT).

Mir je današnjo preizkušnjo začel s 37 točkami prednosti pred tekmeci, zato naslov ni zahteval preveč tveganja. Z umirjenim nastopom in uvrstitvijo med deseterico je zbral dovolj točk, da ga pred zadnjo dirko v portugalskem Portimauu nihče več ne more ujeti. Zdaj je najbližje Morbidelliju, ki za zadnjo dirko zaostaja že 29 točk.

Med drugimi dirkači, ki so imeli še teoretične možnosti za naslov, je bil danes Mirov soigralec, rojak Alex Rins, četrti pred njim, a ne dovolj velika prednost. Še en Španec Maverick Vinales (Yamaha) je bil deseti za Mirom, padel pa je Francoz Fabio Quartararo (Yamaha SRT). V svetovnem pokalu je Rins zdaj tretji s 138 točkami, Vinales četrti s 127 in Quartararo peti s 125.

Po prečkanju ciljne črte so ga člani ekipe počakali na progi in mu na motocikel nadeli začasno številko 1, si nadeli majico z napisom Peace World Champion 2020 in jo prepustili praznovanju.

Sveži svetovni prvak niti po dirki ni mogel povedati, kako se je počutil. “Neverjetno, noro. Zdaj je zelo težko zbrati svoja čustva in razmišljati, toliko različnih stvari mi gre skozi glavo. To je nekaj, o čemer sem sanjal celo življenje. Težko je zdaj govoriti o tem. Lovil sem sanje in jih ujel … Potrebujem nekaj časa, da se sploh zavedam, kaj se je zgodilo, «je svoje vtise skušal strniti vidno čustveno razburjeni adut Suzukija.

READ  Beno Udrih se vrača v ligo NBA

Na Suzuki čakamo od leta 2000

Moštvo Suzuki čaka na naslov v najmočnejšem razredu od leta 2000, ko je slavil Američan Kenny Roberts. Očitno je bila japonska ekipa prepričana, da bo Miru uspelo, saj so imeli po koncu pripravljeno vse, kar so potrebovali, od majic do zaščitnih mask z ustreznimi številkami, organizatorji v Valenciji pa so nasledniku lanskega poškodovanega prvaka Marcu Marquezu podelili zmagovalni ognjemet. V tistih koronskih časih je bila za resnično praznovanje potrebna le množica navijačev, ki bi se običajno naslonili pod zmagovalni oder in verjetno zasedli progo v Valenciji.

A medtem ko je bila pozornost usmerjena na glavnega Mira in njegove tekmece, ki so tako kot navijači lahko spremljali, koliko matematičnih možnosti imajo še, da preprečijo njegovo slavje, se v boju za današnjo zmago ni zgodilo nič manj razburljivo. V nekem trenutku se je zdelo, da bo morda cilj najprej videl še deseti drugačni zmagovalec sezone. To bi lahko bil Miller, ki se je na koncu, potem ko je ves zadnji krog lovil Morbidellija in imel nekaj zelo tesnih, a povsem športnih dvobojev, moral zadovoljiti z drugim stopničkam.

Tony Arbolino je obdržal možnosti za osvojitev naslova

V kategoriji moto3 je zmagal Italijan Tony Arbolino (Honda). S tem je obdržal možnosti za osvojitev naslova prvaka. Vodilni Albert Arenas (KTM) iz Španije je bil tokrat četrti s 170 točkami, Japonec Ai Ogura (Honda) 162 in Arbolino na tretjem 159.

Dvajsetletni Arbolino je na prvi dirki sezone dokaj zanesljivo zmagal, Španec Sergio Garcia (Honda) je na drugem mestu zaostal 1,142 sekunde, rojak Raul Fernandez (KTM) 1.297, Arenas pa skoraj tri sekunde (2.825).

READ  Razigrani Liverpool je poskrbel, da je v Bergamu odmevala petarda

Tony Arbolino je obdržal možnosti za zmago v joint

Pred zadnjo letošnjo dirko svetovnega pokala za Veliko nagrado Portugalske, ki bo prihodnjo nedeljo v Portimau, ima Arenas osem točk prednosti pred Oguro, ki je bila osma, pred Arbolinom pa 11.

Jorge Marti je slavil v moto2

Španec Jorge Martin (Kalex) je zmagal v kategoriji moto2. Drugi je bil njegov rojak Hector Garzo (Kalex), tretji pa Italijan Marco Bezzecchi (Kalex). Italijanka Enea Bastianini (Kalex), vodilna v prvenstvu, je bila šesta.

Italijan Fabio Di Giannantonio (Speed ​​Up), ki je še vodil v zadnjem krogu, se je tik pred koncem zmotil in se s padcem poslovil od zmage.

Bastianini ima pred zadnjo letošnjo dirko svetovnega prvenstva za Veliko nagrado Portugalske, ki bo prihodnjo nedeljo v Portimau, 194 točk. Drugi je Britanec Sam Lowes (Kalex), na VN Valencije je bil 14. in za vodilnim zaostaja prav toliko točk. Tretji skupno je Italijan Luca Marini (Kalex), tokrat peti, s 176 točkami.

Zadnja postaja sezone bo 22. novembra v Portimau.