IIHF – Enostavna zmaga Slovenije

Za Slovenijo in Romunijo je bila tekma neznana. Kljub temu, da geografsko nista predaleč druga od druge, sta ti državi redko igrali med seboj v moškem hokeju na ledu. Od leta 1998 je Slovenija igrala v prvih dveh nivojih mednarodnega hokeja na ledu, Romunija pa je večino svojih dolgih let preživela v tretjem in četrtem nivoju, dokler si leta 2019 ni prislužila napredovanja v divizijo IA, povratek pa je bil zaradi odpovedi turnirjev preložen do zdaj. povezane s pandemijo.

Zadnje uradno srečanje svetovnega prvenstva v hokeju na ledu IIHF je bilo v prvi ligi prve skupine leta 2007 prav tako v Tivoliju v Ljubljani. Slovenija je zmagala z 10-1 z malo aktivnimi igralci, vendar je zadel 19-letni Anže Kopitar, ki se je vrnil iz prve sezone v ligi NHL pri Los Angeles Kings.

Izdaja Romunov 2022 se je sprva izkazala za težje, čeprav je rezultat na koncu dosegel podobne višine pred 15 leti. Gre za večkulturno ekipo, ki vključuje igralce iz romunsko in madžarsko govorečih regij v državi ter šest igralcev, rojenih v Rusiji, na Slovaškem ali v Ukrajini, ki so romunsko državljanstvo dobili po igranju profesionalnega hokeja z romunskimi klubskimi ekipami.

Devet minut pozneje je Djiglic obenem odprl zadetek za Slovenijo s podajo Kena Ograjnicka izza mreže za moškega.

Vendar veselje domačih navijačev ni trajalo dolgo, saj je bila Romunija kmalu priča prvi močni tekmi, ki se je končala z golom Jevgenija Skačkova. Ko je drsal z desne, je sprva videl, da je njegov strel blokiran, vendar je zadel odboj in z leve zadel žogo izpod prečke. Tekma se je nadaljevala brez žvižga, gol pa je bil razglašen po video pregledu.

READ  Pod pritiskom ne bomo klonili

Slovenci so svojo vlogo najboljšega igralca izživeli v drugi tretjini. Tri minute v tretjini se je romunski vratar Patrick Polk ukvarjal s serijo strelov iz različnih zornih kotov, dokler Ferlik ni vstopil z dolgim, visokim strelom. Minuto pozneje je Gillich s strelom v bližnji zgornji kot postavil na 3-1.

Ob 12:56 Ograjenšek, ki je ob močni igri enkrat podal Jeglič pred rob, vodi v prednost treh golov. V podobni igri z druge strani je Luka Maver po podaji Blaža Tomazeviča zadel za 5:1.

Pred 57 sekundami so Slovenci pred lastno mrežo znova premagali Romunijo, Ferlik pa je dosegel svoj drugi gol v noči. In z zadnjim zvoncem je spet vstopil v ploščo. Tadej Cimzar je pravočasno odbil Ograjenškovo podajo z desne plošče, kar je potrdil tudi pregled.

“Prvi polčas smo začeli dobro, ko je bilo 1:1, potem pa smo se nekoliko ustavili. Dali smo vse od sebe,” je povedal kapetan Daniel Tranca. “Upamo, da bomo v naslednji tekmi dosegli več.”

Ekipi sta si v tretjem polčasu izmenjali zadetka, Slovenija pa je po štirih minutah enajstmetrovke Roka Tekarja nadaljevala z zamahom in rezultat povišala na 8-1. Ferlik je dosegel hat-trick s strelom, ki je šel skozi romunskega branilca Zolta Kuzme.

Turnir se za Romunijo nadaljuje jutri popoldne proti Koreji v tekmi, v kateri se ekipi pomerita za prvo zmago na drugi tekmi. V petek zvečer se bo Slovenija še naprej pomerila s sosedo proti Madžarski.