Herojski Miami brez Dragiča – za Dragića

Medtem ko se Goran Dragić po poškodbi leve noge ni pripravljen vrniti v koš, je v tretji tekmi njegov zvezdniški soigralec, prijatelj in, kot pravi sam – “brat Zoki”, Jimmy Butler (40 točk, 11 podaj, 13 skokov) finale NBA je postregel z izjemno predstavo, s katero je Miami s triple-double dosegel prvo zmago nad Los Angeles Lakers (115: 104), tako da je zdaj v seriji rezultat 2-1.

Več kot dvanajst let oziroma – prevedeno v število tekem – je 876 delovnih večerov Goran Dragić čaka trenutek, ki ga mnogi nikoli ne čakajo – nastop v finalu NBA. A v prvi polovici prve tekme se je zanj spremenil v najslabše sanje, potem ko si je strgal tetivo loka. Gogi je bil nato že po petnajstih minutah uvodnega zadnjega obračuna z LA Lakersi prisiljen izpustiti celotno drugo in tretjo tekmo. Da bi bila mera zdravstvene nesreče polna, ga prvi center v Miamiju uvršča na seznam poškodovanih z bolečim vratom. Bam adebayo. A to Miamiju ni preprečilo, da bi se po zaostanku 0: 2 vrnil k življenju in se boril za naslov prvaka NBA.

Tretja tekma finala se je spremenila v zvezdniški dvoboj Jimmy ButlerLebron James, ki je bil uspešnejši član Miamija. Ne samo na individualni ravni (dosegel je 40 točk, 11 skokov in 13 podaj, medtem ko je James spet neuspešno skočil triple-double – 25 točk, 10 skokov, 8 podaj), ampak tudi ali predvsem pri vplivanju na igro soigralcev. Bil je bolj koheziven in s svojo napadalno igro navdihnil več soigralcev kot tekmeca. V odsotnosti Dragića in Adebaya, ki sta v končnici skupaj dosegala 38 točk, je bil tokrat Butlerju v pomoč. Tyler Hero, Kelly Olynyk (oba 17), Duncan Robinson (13) v Jae Crowder (12), vsi skupaj pa so svoje delo opravljali kot garaža v obrambi.

READ  Dončičev prijatelj je zapustil Dallas: Ničesar ne bi spremenil

Miami Heat je na koncu slavil z zmago 115: 105, v seriji, v kateri mora prvak zabeležiti štiri zmage, pa LA Lakers zdaj vodi z 2: 1.

Gora Dragić (peti z leve) je pred dvobojem med ameriško himno pokleknil, nato pa s klopi spremljal izjemno igro soigralcev.

Brez Dragiča, za Dragiča

Kot da bi radi igrali za poškodovane soigralce in s podaljšanjem zadnje serije povečali možnosti za njihov morebiten povratek, trenerjeva ekipa Erika Spoelstre tretje dejanje zadnje drame se je odprlo z izrazitim ekipnim pristopom in vidno odločnostjo. Po košu Kelly Olynyk so v prvi četrtini vodili že s 13 točkami (prvič pri 22: 9). In tudi ko so jih tekmeci kmalu zatem ujeli, se niso spustili. Po polaganju so razpoloženi Jimmyju Butlerju Kendrička Nunna sredi druge četrtine so vodili z rezultatom 44:37, prvi polčas pa so dobili z rezultatom 58:54.

Miamiju je v prvem polčasu uspelo razbiti napadalni tandem LA Lakersov, ki sta ga oblikovala LeBron James in Anthony Davis. Med 240 točkami Jezernikov na prvih dveh tekmah zadnjega dejanja sezone proti Miami Heatu so omenjeni zvezdniki pod nadzorom prispevali kar 124. Miami je slednje tokrat omejil, prvo četrtino končal brez točk, v drugi pa si je po šestih točkah hitro prislužil tretjo osebno napako. Na koncu se je Davis “povzpel” na 15 točk in bil bleda senca udarnega moža iz prvih dveh tekem.

LeBron James je pokazal mišice, a na koncu ostal praznih rok.

Junaški Butler

Tudi Miami je v tretjo četrtino vstopil izredno žaljivo. Po delnih 10: 0, h katerim je levji delež prispeval Tyler Herro, je hitro popeljal z 68:54, kalifornijska ekipa pa je na prvi koš čakala skoraj pet minut. Pot do slednjega je bila tokrat veliko težja z agresivno in osredotočeno obrambo Miamija, zato sta bila James in ekipa pred zadnjih dvanajstimi minutami precej vesela, da sta zaostajala le za pet točk (80:85).

Zadnji del tekme je James odprl s svojo značilno prodornostjo, pri kateri se zanaša na višino, fizično moč in zagon. A če se je tako trudil, tokrat ni ujel želenega napadalnega niza, predvsem pa je zaman zbudil sotekmovalce. Devet minut pred koncem je ekipa, ki jo vodi Frank Vogel sicer je prvič vodil po drugi četrtini (91:89), nato pa je Butler znova stopil na prizorišče.

Četrta tekma finala bo na sporedu v noči na sredo.

Prvi zvezdnik Miamija je v zadnjem delu igre postregel s pravo hkratno igro, v kateri je bil nerešljiva uganka za nasprotnikovo obrambo. Tudi za LeBrona, ki se je večkrat skušal z glavo prebiti skozi zid, a se je moral sprijazniti s tem, da bo minuto in pol pred koncem minuto in pol pred koncem iskal svojo tretjo zmago na četrti tekmi : 100. To bo na sporedu v noči na sredo (3.00), ostaja pa vprašanje, ali bo Goran Dragić do takrat pripravljen. Slednji je takoj po tekmi tvitnil: “Brat Jimmy je pokazal, zakaj je vodja in srce ekipe!”