Dragić na robu uspeha svoje klubske kariere

Košarkarji Miami Heat so na vidni tekmi Gorana Dragića (22 točk, 5 skokov, 3 podaje) še tretjič premagali Boston na četrti tekmi konference konference in imeli bodo prvo zaključno žogo za preboj v veliki finale NBA v soboto zvečer. Prvo moštveno ime s Floride je bilo tokrat Tyler Herro.

Nomen je omen. Tokrat je za košarkarsko potrditev poskrbel novinec Miamija Tyler Herro, ki je na četrti tekmi vzhodnega finala NBA uprizoril junaški šov. Za Boston je dosegel 37 točk in bil glavni junak tretje zmage, s katero je Miami prišel do zadnje žoge za preboj v veliki finale. Med junaki najbolj vroče ekipe v končnici, ki je na trinajstih tekmah zabeležila kar enajst zmag, je bil tudi Goran Dragić. Čeprav v streljanju tokrat ni bil med najbolj natančnimi (met iz igre 8:21, za 3 točke 3: 9), je bil z 22 točkami (vključno s 5 skoki, 3 podajami in 2 ukradenimi kraji) tretji strelec svoje ekipe. ). je bil Jimmy Butler – 24), s svojo odlično dirigentsko vlogo in dobrimi obrambnimi akcijami pa je v ključnih trenutkih prispeval pomembnih pet točk.

Tatum: od 0 do 28

Z izjemo dveh kratkih zaporedij sredi prve in zgodnje druge četrtine je Miami vodil celotno prvo polovico. Najvišja prednost je bila osem točk, po štirih Dragićevih in košem Bama Adebaja (50:42). S pregovorno ekipno igro ekipe s Floride je bil v tej fazi že najučinkovitejši pri streljanju Tyler Herro, medtem ko ga je v Bostonu točka nič prve zvezde zabodla v oči Jaysona Tatuma. Krilo, katerega povprečje v končnici presega 25 točk, je bilo med strelce šele sredi tretje četrtine, kmalu potem, ko je Miami ušel za 12 točk (60:48). Tatum se po prvih treh ni ustavil. Samo v tretji četrtini je dosegel 16 točk (do konca tekme 28) in tako zaostal (75:75) ter v igro vrnil Boston.

Gogi je za tretjo zmago prispeval 22 točk.

Med junaki je tudi Gogi

Devet minut pred koncem je Boston prvič po dolgem času povedel (85:84). Miami je odgovoril z delnim izidom 11: 2 na utrjenih obrambnih linijah in na Herrinih strelskih krilih ter po dveh prostih metih Dragića. Kljub nekaj napakam, slepim nabojem in včasih nepovezani igri je moštvo Erika Spoelstra obdržal ritem, predvsem pa v obrambi v ključnih trenutkih preprečil, da bi se kdo iz nasprotne ekipe poigral.

Toda Gogi je igral. Po svojih petih zaporednih točkah je Miami minuto in pol pred koncem vodil s sedmimi točkami prednosti (105: 98). Tatum in Brown pa sta se nato odzvala, a Floridska zaloga točk je bila dovolj velika, da je bila v zadnji minuti osebne napake korak pred Kelti. Na koncu je še dišalo po drami, a Bostonu je zmanjkalo časa za odločen met za podaljšek.

Tyler Herroin Goran Dragić je Miami pripeljal do tretje zmage v seriji.

Dragićeva serija 10+

Skupaj z dvojcem Dragić-Herro je vreden omembe Bama Adebaja, ki je k 20 točkam dodal 12 skokov, a je v svoj tabor vnesel nekaj skrbi s poškodbo zapestja. Zato je s to tekmo izkušeni slovenski legionar v ligi NBA podaljšal ugleden niz iger končnice, v katerih je dosegel vsaj deset točk. Zanj je bila to 31. zaporedna tekma s takšno statistiko. Da bi našli zadnjo igro končnice, v kateri ni presegel dvomestne meje točk, bi se morali 17. aprila 2016 preseliti v prvi krog končnice te sezone. Goran se je nato pri zmagi Miamija proti Charlotte Hornets (123: 91) ustavil pri devetih točkah. Nato je na preostalih 13 tekmah sezone dosegel najmanj deset točk, v letu 2018 pa na vseh petih v letošnjem letu.

Uspeh (klubske) kariere

Goran Dragić, tudi aktualni evropski prvak in MVP EuroBasketa 2017, kot četrti Slovenec (po Radoslav Nesterović, Benu Udrihu v Aleksandar Vujačić) skoči veliki finale lige NBA. Vsi imajo doma tudi prvenstvene prstane, Udrih in Vujačić celo po dva. Gogi zdaj že drugič v desetletju igra na zadnji stopnici. Takrat je kot košarkar Phoenix Suns, kar pomeni, da je bil dom zahodne konference, v sezoni 2009/10 igral v končnem finalu. Po zmagah proti Portlandu in SA Spursom je s soigralci klonil proti kasnejšim prvakom LA Lakersom. Zdaj prvi šampionski prstan napada z druge, torej vzhodne strani. Potem ko je s soigralci odpravil Indiano in Milwaukee, je zdaj Boston potisnil na rob. Pri rezultatu 3: 1 ga do finala loči le še ena zmaga.

Boston bo poskušal odgovoriti v soboto zvečer.

Peto dejanje v soboto zvečer

Dragićevo moštvo in tekmeci bodo znova aktivni v noči na soboto. Tudi peta tekma se bo začela nekaj minut po 2.30. Še pred naslednjim dejanjem vse bolj napete serije Boston-Miami bo na sporedu četrta tekma finala zahodne konference, ki se tako kot vse tekme po odmrzovanju lige odvija na Zahodu – v Orlandu . V petek zvečer bodo Los Angeles Lakers poskušali priti do zadnje zaključne žoge, Denver pa bo lovil še eno zaporedno zmago in izenačil v seriji. Pri tem zagotovo ne bo sodeloval Vlatko Čančar, ki je označen kot poškodovan (noga), a hkrati še ni prišel do svoje priložnosti v “mehurčku”.