Dončić za zgodovino, ne pa za zmago

Luka Dončić (42 točk, sedem skokov in devet podaj) je svoj krst doživel v končnici lige NBA z izjemno predstavo, vendar se ni mogel veseliti zmage proti LA Clippersu s svojim Dallasom po izključitvi napadalnega “soigralca” Kristaps Porzingis (110: 118). Kljub temu velja omeniti, da v zgodovini še nikoli ni bilo košarkarja, ki bi na svoji prvi tekmi v končnici dosegel toliko točk.

Natanko 1937 dni po prvi uradni tekmi v članski konkurenci za Real, 1083 dni po debiju reprezentance na EuroBasketu in 671 dni po krstu v ligi NBA, je star še komaj 21 let Luka Dončić dosegel tudi svojo prvo tekmo v končnici lige NBA. Ljubljančan se je, tako kot v prejšnjih treh situacijah, brez strahu lotil izziva in se opiral na redko vidno košarkarsko intuicijo. Nedvomno je utišal zadnje skeptike, ki so ga med svojimi bravurškimi predstavami opozorili, da ga v fazi “play-offa” čaka nova resničnost. Čeprav so se LA Clippers v tej sezoni četrtič osredotočili nanj, je bil LD 77 daleč najboljši strelec tekme.

Še več, 42 točk, ki jih je dosegel v dobrih 38 minutah na parketu, je enakovreden osebni rekord, in kar je najpomembneje, najboljši strelski dosežek v njegovem prvem nastopu v končnici v zgodovini lige NBA. Z novim zgodovinskim mejnikom pa ostaja grenak pookus. Na koncu se je moral Dončić pokloniti z glavo, LA Clippers pa je prevzel vodstvo (118: 110) (1: 0) v seriji, v kateri morajo za napredovanje dobiti štiri igre. Drugi bo na sporedu v četrtek zvečer.

8

Luka Dončić: 38 minut, 42 točk (za 3 točke 2: 6, za 2 točki 11:15, prosti meti 14:15), sedem skokov, devet podaj, tri ukradene žoge, 11 obratov.

Luka Dončić

“Negativni” dvojni dvojček

Dončić je tako tretjič v karieri dosegel 42 točk, dodal pa je devet podaj in sedem skokov, pa tudi 11 preobratov in tako zabeležil svoj prvi negativni dvojni dvojnik. A zdi se, da bi se res lahko veselil dobrih posamičnih predstav in hitro pozabil na izgubljene žoge, če bi ga imel tudi s seboj v finalu tekme. Kristapsa Porizngisa, ki je moral dvoboj končati v začetku tretje četrtine.

READ  Nacionalna skupinska akcija - poslovni svet

Prve zmage v končnici so se po prevladi v zadnjih minutah tekme, ko so uvrstile v širši igralski kader, veselile LA Clippers, kjer ne stremijo le k drugemu krogu končnice, ampak celo za naslov. Za njega naj bi bil presenetljiv človek Kawhi Leonard, ki je lani na ring pripeljal Toronto, pred tem pa San Antonio Spurse. Tokrat je dosegel 29 točk in ujel 12 skokov. Prispeval je kar 27 točk Paul George, z dvojnim dvojcem (deset točk in deset skokov) je bil spet Hrvat na visoki ravni Ivica Zubac.

Luka Dončić

Slab začetek, ampak …

Kot da bi teža prve tekme (skupaj z Dončićem tudi Kristaps Porzingis doživel krst v končnici) zmehčala teksaška kolena, je LA Clippers igro odprla z rezultatom 18: 2. Ko je po petih minutah Dončić šepal slačilnica po padcu z manjšo poškodbo gležnja je bila videti, da je nočna mora povratnikov v končnico dobila novo nadaljevanje. Toda sledil je zasuk. Dallas se je vrnil ekspresno (22:22 po osmih minutah). Luka se je tudi vrnil in z vidno motivacijo je bil motor delnega rezultata 12: 0 ob koncu prve četrtine, ki ga je Dallas zmagal z 38:36.

Ekipa iz Kalifornije, ki je sicer znana po svoji trdni obrambi in širokem razponu strelskih rešitev, seveda dolgo časa ni dovolila, da bi sedma ekipa zahodne konference prevladovala. Rezultat je bil kmalu izenačen (57:57), vendar je trener odšel na osrednji odmor z nekoliko boljšim rezultatom. Rick Carlisle, zadovoljen, da je Luka v prvem polčasu ujel ritem (19 točk).