Dončić, Slovenija napreduje v polfinale olimpijske košarke

Saitama, Japonska (AP) – Luka Dončić in Slovenija potrebujeta eno zmago za medaljo v svojem olimpijskem košarkarskem debiju.

Zmage so vse, kar Dončić doseže, ko nosi uniformo svoje države.

Dončić je dosegel 20 točk, 11 podaj in osem skokov, Slovenija pa je v torek na uvodni tekmi moškega četrtfinala premagala Nemčijo s 94:70.

Zoran Dragić je s prvimi šestimi meti poskrbel za hiter začetek Slovenije in dosegel 27 točk z rezultatom 11-13.

Dončić je nesporen superzvezdnik Slovenci – verjetno s celotnega košarkarskega turnirja. Toda vsa pozornost, ki jo pritegne, pomeni, da mora nasprotna obramba pustiti druge igralce odprte in Dončić jim z veseljem poda žogo.

On je kapetan ekipe,” je dejal Dragić. “To vemo in sprejemamo, vendar imamo v naši ekipi veliko orožja in z njim je enostavno igrati, ker ko igra, ga morajo kot trije fantje varovati.”

Dončić ni bil oster že ob 10. uri na domačem igrišču, a je v drugem polčasu vrnil z zadetki in igrami ter preprečil, da bi Nemčija resneje vplivala na vodstvo Slovenije.

Slovenci se bodo v četrtek v polfinalu srečali z neporaženo Francijo.

Imajo 17-0 v boju z Dončićem in zdaj želijo dodati olimpijsko zlato evropskemu prvenstvu, ki so ga osvojili leta 2017.

“Odlična skupina igralcev, ki igrajo skupaj. Odlična kemija. V ekipi ni ega,” je povedal selektor Slovenije Aleksandar Čičulić. “Ni sebičnosti in res igrajo s srcem na vsaki tekmi.”

Slovenija je zmagala v skupini, potem ko je v nedeljo premagala Španijo s 95:87 in postala ena izmed prvih nosilk, tako da se ji je do polfinala izognila tekma z ZDA, Francijo ali Avstralijo.

A Nemčija je bila nekaj časa dovolj močna in se ji vrnila po hitrem uvodu Slovenije, nato pa so Dončić in soigralci dobro potegnili na začetku drugega polčasa.

READ  Volivci so kaznovali korupcijo in nepotizem

Henrik Roedel, nemški selektor

“Ko vsi zadenejo, je zelo težko igrati s to ekipo.”

Modu Lo je z 11 točkami sklenil prvi olimpijski nastop Nemčije po letu 2008, ko ga je v prvi sezoni v Dallasu vodil Dončićev soigralec Dirk Nowitzki.

Dončić je bil v skupinskem delu z 28,3 točke na tekmo najboljši strelec turnirja. Že drugo tekmo zapored je končal sram pred svojo prvo trojko na olimpijskih igrah po LeBronu Jamesu za ZDA leta 2012.

Obe ekipi sta izkoristili nedavne priložnosti za olimpijske kvalifikacije in zmagali na dveh od štirih kvalifikacijskih turnirjev, ki so potekali prejšnji mesec.

Slovenija ima veliko večje cilje kot le priti sem.

Slovenija je pri devetih od prvih 12 metov vodila s 23-12, Dragić pa je vodil s 4 za 4. Po enem je bil izid 25-14, a je Lo v dobri minuti na polovici drugega zadel tri trojke. Kjer se je Nemčija povzpela in vodila z 32-31.

Slovenija je hitro znova prišla do vodstva in v slačilnico prišla s 44-37, ko je Dragić zadel za tri točke za zadnji koš na tekmi.

Dragić je zadel še za 3, da bi odprl drugi polčas in prednost povišal na dvomestno številko in ni bil več blizu.