Donči, Slovenija premaga Nemčijo, v polfinale proti Franciji

Turneja Luke Dončića po svetovni prevladi se nadaljuje.

Slovenska moška reprezentanca ostaja veselo presenečenje na olimpijskih igrah v Tokiu, saj je zvezdniški Mavericks v ponedeljek zvečer po Dallasu v ponedeljek zvečer po daljnem času ugnala Nemčijo s 94:70.

Dončić se je spogledoval s hat-trickom, preden se je v četrti četrtini umiril z 20 točkami, 11 asistencami in osmimi skoki.

Slovenci se v četrtek, ko se bodo pomerili s Francijo, prebili v polfinale. Močna francoska reprezentanca, polna igralcev Nacionalne košarkarske zveze, je v torek zgodaj zjutraj premagala Italijo s 84:75 in si zagotovila uvrstitev v polfinale. Vodili so jih Rudi Joubert (Utah), Evan Fournier (prosti igralec) in Nick Patom.

Zmaga nad Francijo bi Slovenijo, malo verjetno ekipo, ki pred tem letom še ni nastopila na olimpijskih igrah, poslala v tekmo za zlato medaljo. Izguba pomeni, da bodo igrali za bron.

Dončić je doslej odigral 17 nastopov. Slovenci na teh tekmah 17-0. Njegova ekipa se je prebila na evropsko prvenstvo 2017 in zmagala na vseh štirih kvalifikacijskih tekmah za uvrstitev na olimpijske igre, kjer je zdaj 4-0.

Prišli so v četrtfinale z Nemčijo kot favoritinjo za zmago s 14 točkami razlike in njihov položaj je bil, kot se je izkazalo, dobro upravičen.

“Ne prihaja sem, da bi se razkazoval,” je novinarjem na Japonskem dejal slovenski selektor Aleksandar Ciculic. “Prihaja sem, da bi pomagal ekipi. Prišel je, da bi se zabaval na igrišču, da bi se zabaval z igralci, mi pa smo tukaj, da ga uporabimo, kolikor lahko, da uporabimo njegovo magijo.”

Slovenija je to tekmo dobila z močno miselnostjo. Na prvih treh tekmah so med igranjem biljarda dosegali povprečno 110 točk na tekmo.

READ  Evrovizija 2022 v živo na posnetkih za Švico, Slovenijo in Bolgarijo

Nemci so upočasnili, a Dončić je Slovence popeljal do zmage, tekmo je pustil manj kot dve minuti do konca.

Slovenci so tekmo prevzeli v prvi četrtini, ko so povedli s 25:14. Nemci so se dobro vrnili in povedli z 32-31, a so si Slovenci hitro vrnili prednost.

V tretji četrtini so se z glavo v zadnjih 10 minutah vrnili v vodstvo s 66-54.

Za slovensko trojico Dončić, Mike Toby in Zoran Dragić, ki imajo vsi izkušnje v ligi NBA, Nemci niso imeli odgovorov. Dragić je tekel z razdalje in tekmo končal pri 27 točkah. Toby je dosegel 13 točk in 11 skokov.

“Očitno imajo enega najboljših igralcev na svetu,” je dejal nemški trener Henrik Roedel. “Vendar ni sam. Dobro si deli žogo. Spuščajo strele.”

Toda Dončić ostaja osrednja točka. Naredil je težak srednji skok s 7:50, s katerim so Slovenci povedli z 71:59. In do konca poti niso razredčili plina.

Njega in sotekmovalce zdaj čaka pomemben počitek pred polfinalom.

Twitter: @ESefko