C reprezentanca Slovenije je z lahkoto izločila amaterje iz San Marina

Slovenija: San Marino, slovenska nogometna reprezentanca

Sportal

Slovenijo prezračil do visoke zmage, tedna Francije, šestega Italije

Nekaj ​​deset gledalcev si je ogledalo nogometno tekmo v Stožicah, ki ni obetala nič dobrega. Skupaj z vsemi uradniki in novinarji, seveda. Kaj so videli? Slovenijo, ki je verjetno ne bodo nikoli več videli.

Ob takšnih in drugačnih težavah že tako močno zdesetkane ekipe je slovenski selektor na klopi pustil tudi prvo zvezdo. Jana Oblaka, Benjamin Verbič, Miho Blažič, njegov soimenjak Mevljo in še nekatere ter na igrišče postavil moštvo, v katerem je bil tokrat kapetan Jasmin Kurtić, ki je zabeležil 60. obletnico nastopa, več reprezentančnih izkušenj kot vsi ostali nogometaši skupaj.

Sandi Lovrič, nekdanji mladi reprezentant Avstrije, je končno postal predstavnik Slovenije.

Slovenija je končno dobila Sandija Lovriča

Preostalih deset je zbralo 50 nastopov, kar je pomenilo, da so reprezentanti, ki so skupaj prišli na teren, v izbrani vrsti v povprečju imeli skoraj natanko 10 nastopov. Če želite natančno številko: 9.9. Seveda so pred prvim sodniškim žvižgom štirje novinci z rokami na srcu stali ob himni, kar je novost letošnje jeseni v slovenski reprezentanci.

Zagovornik Jon Gorenc Stankovič v Mario Jurčević, krilo David Tijanic v Sandi Lovrič, nekdanji mladi avstrijski reprezentant, ki se je preselil v Slovenijo, potem ko je videl, da nima veliko možnosti za igranje v najboljši nogometni reprezentanci našega severa. Matjaž Kek ga postavil sredi 4-2-3-1 sredi trojke za napadalcem. Torej ni bil B, če pa se malo pošalimo in nekoliko pretiravamo, je to C reprezentanca Slovenije.

Kdaj, če ne na takšni tekmi, si je selektor Slovenije lahko dovolil takšno podobo Slovenije. Igral je proti uradno najslabši reprezentanci na svetu. Proti San Marinu, ki je po moči mednarodne reprezentativne nogometne zveze od 210 mest Fifa zasedla 210. mesto. Za Angvila, Britanske Deviške otoke, Šrilanko, Eritrejo in podobne eksotične nogometne države. Proti reprezentanci, ki je izgubila vseh 36 tekem, ki jih je igrala v zadnjih šestih letih.

Jan Oblak je tekmo spremljal s tribune, kjer so novi nogometaši zdaj pod strogimi ukrepi.

Jan Oblak je tekmo tokrat spremljal s tribun, kjer so novi nogometaši zdaj pod strogimi ukrepi.

READ  Rangers International Break Round Up

Verjetno bi slovenski trener premagal amaterje iz San Marina, četudi bi po jutranji kavi na Brdu pri Kranju na dan tekme dvignil mobilni telefon in na odgovor poklical prvih 20 nižjeligaških nogometašev iz Gorenjske. Kaj pa nogometni profesionalci, ki si kruh služijo v najvišjih ligah po vsej Evropi. V Turčiji, na Poljskem, Hrvaškem, v Švici…

Trije goli do te tekme in trije v prvem polčasu

Slovensko moštvo, ki je igralo od začetka, je do tekme s San Marinom v dresu reprezentance doseglo tri gole. Za naslednje tri je poskrbela v prvem polčasu. Prvi po dobrih 16 minutah igre. So že poskusili Nejc Skubic, Jak Bijol in debitant Tijanić, ki mu je prvenec v slovenskem dresu z odlično obrambo preprečil vratar San Marina, potem pa je po lepi kombinaciji Lovriča in Kurtića po podaji slednjega branilec Mitrović udaril z glavo. In seveda je dobil svoj prvi reprezentančni gol.

V 24. minuti je Slovenija že vodila z 2: 0. Po ukradeni žogi Kurtića v nasprotnikovi polovici je kapetan Slovenije poslal novo visoko žogo in presenetil goste. Tijanić je pred vrati San Marina ostal povsem sam, sprva je imel veliko težav z umirjanjem žoge, nato pa je tik pred strelom pred njim posredoval branilec gostov. Dante Carlos Rossi, Avstrijski sodnik Sebastian Gishamer vendar je nekoliko presenetljivo opozoril na najstrožjo kazen.

Haris Vučkić je prvi gol za Slovenijo dosegel v šestem nastopu.  Lahko bi še enega ubil.

Haris Vučkić je prvi gol za Slovenijo dosegel v šestem nastopu. Lahko bi še enega ubil.

Debitiral je Haris Vučkić, lahko pa bi dobil tudi “hat-trick”

Kurtić, tokrat najboljši na igrišču, je žogo prepustil Vučkiću, ki je rutinsko zadel, v 25. minuti povišal na 2: 0 in dosegel prvi zadetek za Slovenijo. Tekma je bila končno odločena. Če je kdo slučajno pomislil, da ni odločeno, kdaj so se slovenski nogometaši z avtobusom odpeljali v Stožice …

V 33. minuti je imel dobro priložnost, da je na drugi tekmi zapored dosegel zadetek za Slovenijo, Damjan bohar, vendar se je v nasprotnikovem kazenskem prostoru zapletel z žogo in ostal brez strela. V 37. in 41. minuti je imel Vučkić dve lepi priložnosti za hat-trick. Žal ni zadel niti enkrat. Že v 42. minuti je bilo 3: 0. Po novem kotu in zmedi v kazenskem prostoru je Mitrović prvič v življenju na članski ravni na eni tekmi dosegel drugi gol in postavil rezultat polčasa.

READ  Kako gledati in spremljati igre FBK v prenosu v živo Hengelo • Game Alert

San Marino bi kmalu dosegel zadetek

Ob polčasu je slovenski selektor izvedel tri menjave in na igrišče poslal še enega debitanta Dejan Petrovič. Zraven njega so se s klopi preselili na zelenico Blaž Kramer v Rajko Rep. Prav on je v 48. minuti povišal na 4: 0. Po novi podaji Kurtića se je znašel sam pred vrati in rutinsko izkoristil priložnost za prvi reprezentančni gol.

Sreča je obrnila hrbet San Marinu v Stožicah.  Manjkalo ni veliko in veselil bi se cilja.

Sreča je obrnila hrbet San Marinu v Stožicah. Manjkalo ni veliko in veselil bi se cilja.

V 55. minuti bi se San Marino kmalu veselil zadetka, ki bi bil za goste primerljiv, če bi se Slovenija uvrstila na evropsko ali svetovno prvenstvo. Tako so se tudi obnašali, ko je po kotu z desne in slabem posredovanju Mitrovića streljal na drugo vratnico. Jose Hirsch in za nekaj metrov zgrešil gol. No, zadel je vrata. Ne enega, ampak dva, nato pa se je žoga odbila od vratnice nazaj na igrišče. San Marinci so zmajevali z glavami in vzklikali, kot da gre za življenje in smrt. Na srečo se ni izšlo. Pravkar so zapravili priložnost, da bi v zadnjih 40 odigranih tekmah dosegli peti gol.

V drugem polčasu je Slovenija zadela le še enkrat

Po uri igre je Kek v ogenj poslal tudi izkušenega moškega Benjamin Verbič, ki se je v reprezentanco vrnil po odsotnosti zaradi poškodbe in z njim tudi Amedeja Vetriha. To v slovenski igri ni prineslo večjega premika, ki se je nato celo nekoliko ustavil. Slovenci bi lahko povišali prednost in dosegli še višjo zmago, a jim ni uspelo.

Obakrat je izvrstno priložnost zapravil Rep. Najprej v 68. minuti, ko je novinec Tijanić v stilu igral v kazenskem prostoru Ricardinha, ki je na Portugalskem navdušil v dvorani nedaleč od stadiona v Stožicah na evropskem prvenstvu v futsalu leta 2018. Na kolena je postavil tudi vratarja San Marina in nesebično podal k Repu, ki je z nekaj metrov streljal v blok. Osem minut kasneje se je napadalec avstrijskega prvoligaša Hartberg po podaji z desne strani približal strelu iz neposredne bližine, tokrat je za novo izvrstno obrambo poskrbel vratar San Marino.

Do konca tekme je dobil še eno priložnost za igro Petar Stojanovič, ki je na dan tekme praznoval 25. rojstni dan, a se rezultat kljub nekaj več priložnosti ni spremenil in Slovenija je prišla do pričakovane, pete zmage nad San Marinom na peti tekmi, ki jo je odigrala proti tej žepni državi. Po 5: 0, 3: 0, 6: 0 in 2: 0 jo je zdaj premagala s 4: 0.

READ  Gledajte proti West Ham TV v živo v Newcastlu - globalni kanali za nedeljo

Selektor Slovenije Matjaž Kek je priložnost ponudil številnim novincem.  V nedeljo bo drugače.

Selektor Slovenije Matjaž Kek je ponudil priložnost številnim novincem. V nedeljo bo drugače.

Selektor tokrat ni dobil veliko odgovorov

Trener Kek pred nadaljevanjem Lige narodov, ko bo v nedeljo prvič gostoval v Prištini, kjer se bo pomeril s Kosovom, in čez teden dni v Moldaviji, na tej tekmi ni dobil veliko odgovorov. Ne nazadnje nasprotnik ni igral tako zelo grobo in na meji prekrška, kot je napovedal selektor pred tekmo. Sodnik na tekmi ni pokazal niti enega rumenega kartona.

Je pa Kek zagotovo razširil nabor igralcev za naslednje leto, ko bo zares šlo. Pustimo ob strani Ligo narodov, ki ponuja minimalne možnosti za uvrstitev na veliko tekmovanje, vendar nanje ni mogoče računati. Slovenija mora biti prav naslednjo pomlad, ko se bo marca začela s kvalifikacijami za svetovno prvenstvo.

Upajmo, da bo do takrat popolnoma sestavljen, da se bo do takrat poslovila tudi epidemija novega koronavirusa in da bodo slovenski nogometaši s polno silo odšli na podvig, ki smo ga čakali že več kot desetletje. Uvrstitev na veliko tekmovanje. Prvo po letu 2010, ko je tam nazadnje nastopila pod vodstvom sedanjega trenerja.